Разлика помеѓу преработките на „Леска (Лешок)“

Додадени 5 бајти ,  пред 4 месеци
с
Македонизација и форматирање, replaced: ''' е археолошки локалитет → ''' — археолошко наоѓалиште using AWB
с (Македонизација и форматирање, replaced: ''' е археолошки локалитет → ''' — археолошко наоѓалиште using AWB)
 
 
{{Инфокутија Археомак
|име=Леска
|период2=
}}
'''Леска''' е археолошки[[археолошко локалитетнаоѓалиште]] во [[Тетовско]]то село [[Лешок]]. Локалитетот претставува [[населба]] - [[викус]] од [[доцноантичкото време]] и [[базилика]] од [[старохристијанското време]]. Се наоѓа на 800 m јужно од [[Лешочко кале|тврдината Кале]], каде по површината на нивите се среќава множество фрагменти од керамички садови, [[питоси]], делови од мермерни столбови и [[капител]]и. Најдени се три [[депо]]а на бронзени монети од [[5 век|V]], [[6 век|VI]], [[10 век|X]] и [[11 век|XI]] век ([[скифати]]), што се чуваат во [[Музејот на Македонија]] во [[Скопје]].<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]](1996). ''Археолошка карта на Република Македонија''. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069</ref>
 
== Поврзано ==
*[[Пепело (Лешок)|Пепело]] - населба од римско време;
*[[Црквиште (Лешок)|Црквиште]] - црква од среден век;
*[[Црници (Лешок)|Црници ]] - некропола од римско време;
*[[Лешочко депо|Депо]] - депо од среден век;
*[[Млака (Лешок)|Млака]] - некропола од среден век;
{{македонска археологија-никулец}}
{{Архео-Теарце}}
 
[[Категорија:Лешок]]