Разлика помеѓу преработките на „Стајколас (Горно Дивјаци)“

с
→‎top: Македонизација и форматирање, replaced: ''' е археолошки локалитет → ''' — археолошко наоѓалиште using AWB
с (→‎top: Македонизација и форматирање, replaced: ''' е археолошки локалитет → ''' — археолошко наоѓалиште using AWB)
|период2=
}}
'''Стајколас''' или '''Црковно Коријче''' или '''Долно Млаче''' е археолошки[[археолошко локалитетнаоѓалиште]] во [[Крушевско]]то село [[Горно Дивјаци]]. Локалитетот претставува [[средновековна]] [[некропола]]. Се наоѓа на 3 до 5 &nbsp;km северно од селото, каде мештаните откриле повеќе гробови со камени конструкции. Неколку гроба се гледаат и во пресекот на патот. Наоди не се откриени.<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]] (1996). ''Археолошка карта на Република Македонија''. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9</ref>
 
== Поврзано ==