Разлика помеѓу преработките на „Даб (Бучин)“

Додадени 12 бајти ,  пред 4 месеци
с
→‎top: Македонизација и форматирање, replaced: ''' е археолошки локалитет → ''' — археолошко наоѓалиште using AWB
с (Бот: козметички промени)
с (→‎top: Македонизација и форматирање, replaced: ''' е археолошки локалитет → ''' — археолошко наоѓалиште using AWB)
|период2=
}}
'''Даб''' е археолошки[[археолошко локалитетнаоѓалиште]] во [[Крушевско]]то село [[Бучин]]. Локалитетот претставува [[осамен наод]] од [[римското време]]. Недалеку од селото била пронајдена една бронзена статуетка на [[Меркур (бог)|Меркур]], висока 5 &nbsp;cm. Статуетката се чува во [[Завод и Музеј - Прилеп|Заводот и музеј]] во [[Прилеп]].<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]](1996). ''Археолошка карта на Република Македонија''. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9</ref>
 
== Поврзано ==