Разлика помеѓу преработките на „Конгрес на Соединетите Американски Држави“

с
link
с (s)
с (link)
[[Image:Uscapitolindaylight.jpg|thumb|316px|Капитолот на САД - седиште на Конгресот.]]
'''Конгресот на Соединетите Американски Држави''' (англ. ''United States Congress'') е [[Дводомен парламент|дводомно]] легислативно тело на федералната влада на [[САД]] кое се состои од [[Сенат на САД|Сенат]] и [[Претставнички дом на САД|Претставнички дом]]. Сенаторите и претставниците се избираат на директни избори.
 
Претставничкиот дом има 435 претставници кои ги преставуваат своите изборни единици во период од две години. Местата во Претставничкиот дом се сразмерно поделени помеѓу сојузните држави според нивната популација. Во Сенатот, секоја сојузна држава на САД е претставена со по двајца од вкупно 100-те сенатори. Секои две години се избираат приближно една третина од сенаторите во Сенатот, а тие имаат 6-годишен мандат.
4.318

уредувања