Разлика помеѓу преработките на „Првце“

Додадени 2 бајти ,  пред 4 месеци
с
→‎Стопанство: Јазична исправка, replaced: == Економија == → == Стопанство == using AWB
с (→‎top: отстранување на непотребна напомена, removed: <!-- Ако имате податок, напишете го после знакот = --> using AWB)
с (→‎Стопанство: Јазична исправка, replaced: == Економија == → == Стопанство == using AWB)
Според турски документи од [[1626]]-[[1627]] година селото се наоѓало во вилаетот Калканделен ([[Тетово]]) и било населено од 17 немуслимански фамилии (ханета). Кон краjот на 19 век Првце веќе било наполно албанско село во Тетовска каза, во кое живеалe 70 Aлбанци.
 
== ЕкономијаСтопанство ==
 
== Демографија ==