Разлика помеѓу преработките на „Лешок“

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Стопанство: Јазична исправка, replaced: == Економија == → == Стопанство == using AWB
с (→‎Културни и природни знаменитости: зборовна замена, replaced: Археолошки локалитети → Археолошки наоѓалишта using AWB)
с (→‎Стопанство: Јазична исправка, replaced: == Економија == → == Стопанство == using AWB)
Селото е споменува во османлиските даночни регистри на немуслиманското население од вилаетот Калканделен од 1626 - 1627 година и е забележано како село ''Лешка'' со 89 домаќинства.<ref>Турски извори за българската история, т. VII, София 1986, с. 335</ref>
 
== ЕкономијаСтопанство ==
 
== Демографија ==