Разлика помеѓу преработките на „Дорломбос“

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Стопанство: Јазична исправка, replaced: == Економија == → == Стопанство == using AWB
с (стилска исправка, replaced: е село во → — село во using AWB)
с (→‎Стопанство: Јазична исправка, replaced: == Економија == → == Стопанство == using AWB)
На 13 август 1951 година на планината Беласица, близу селото Дорломбос биле убиени петте струмички студенти: Ѓорѓи Јармов, Мирко Пецев, Борис Белев, Стево Топчев и Ѓорги Костуранов, од страна на [[УДБА]] поради прогресивните идеи за независна Македонија, а под образложение дека сакале илегално да пребегаат во Грција.
 
== ЕкономијаСтопанство ==
 
Претежно занимање на населението е земјоделие и сточарство. Обработливото земјиште во селото зафаќа површина од 120 ha<ref>{{цитирана мрежна страница|url=http://www.strumica.gov.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=45&Itemid=73&lang=en&limitstart=20|title= Населено место - Белотино |publisher=www.strumica.gov.mk|accessdate=2013-05-04}}</ref>.