Разлика помеѓу преработките на „Јелгава“

Одземени 8 бајти ,  пред 8 месеци
с
clean up, replaced: language=Ukrainian → language=uk using AWB
с (clean up, replaced: language=Ukrainian → language=uk using AWB)
== Етимологија==
 
Се верува дека името Јелгава потекнува од [[Ливонски јазик|ливонскиот]] збор„ jālgab“ што значи „град на река“<ref>[http://books.google.co.uk/books?id=Am-_PBCqIUcC&pg=PA124&lpg=PA124&dq=jelgava+name+meaning&source=bl&ots=zADJmjHbXf&sig=_HU-KyzeHqocFoLC00ZTCgjraw0&hl=en&ei=ufnLSfisDZmGsAafm5meCA&sa=X&oi=book_result&resnum=1&ct=result Latvia as an independent state, Dr Alfred Bilmanis, p124 accessed 26 March 2009]</ref>
 
==Демографија==
* {{flagicon|Sweden}} [[Хелефорс]], [[Шведска]], од 2004
* {{flagicon|Russia}} [[Москва]], [[Русија]], од 2003
* {{flagicon|UKR}} [[Ивано-Франкивск]], [[Украина]]<ref name="Ivano-Frankivsk">{{Cite web|url= http://www.mvk.if.ua/news/4114/|title=Офіційний сайт міста Івано-Франківська|work=mvk.if.ua|language=Ukrainianuk|accessdate=7 March 2010}}</ref>
* {{flagicon|Sweden}} [[Нака]], [[Шведска]], од 2004
* {{flagicon|France}} [[Руеил-Малмесон]], [[Франција]], од 2006
* [http://www.jelgavasvestnesis.lv Градски гласник]
* [http://www.e-jelgava.lv e-Jelgava.lv - портал на Јелгава]
 
 
{{Латвија-никулец}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Градови во Латвија]]
[[Категорија:Републички градови во Латвија]]