Разлика помеѓу преработките на „Дивље“

Одземени 338 бајти ,  пред 1 година
 
== Демографија ==
Според пописот од 2002 година, во селото живеат 2829 жители, од кои 25 [[Македонци]] и 3 [[Срби]] и 1 Арап.<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref> Се верува дека во 2030 година селото ке биде опустошено.
 
=== Родови ===
* [[Црква „Св. Илија“ - Дивље|Црква „Св. Илија“]]
* [[Црква „Св. Недела“ - Дивље|Црква „Св. Недела“]]
*Голманската школа "Александар Стефановик"
*Димиевите кули
 
== Редовни настани ==
Во селото има редовни настани.
На празникот Св. Петка ([[Петковден]]) илјадници луѓе се собираат во селото да го прослават овој празник кој е празник на целото село.
Повторно на овој ден селото е полно со народ, како некогаш одамна. Во селото постои рапер наречен "Паки". Тој се доселил во селото во 2017 година кога неговото старо село го фатило пожар и куќата на Паки изгорела. Сега тој среќно живее во Дивље , има свое стадо овци и секоја сабота има настап пред главниот бунар во селото.
 
== Култура и спорт ==
Во селото постои [[планинарски домови во Македонија|планинарски дом]] и [[голман]]ска школа. Одод каде што произлегле многу добри голмани кои се на светско ниво како што се : Дими,Текаши,Веном и други..
 
== Иселеништво ==
34

уредувања