Разлика помеѓу преработките на „Дивље“

Додадени 75 бајти ,  пред 1 година
 
Секои петок, сабота и недела до селото оди автобус на [[ЈСП]] број 69. Имаат и улично осветление и телефон. Селото полека се претвора во монденско место, затоа што некои млади, чии родители имаат плацеви или стари куќи, сега градат големи и нови вили.
Оние мештани што се уште чуваат овци, си имаат проблеми со волците,. а овчарите со тој проблем се справуваат така штоОвчарите ги бркаат со зенги и кобри, а и по некоја магнумкапетарди. Мечки во селото нема, иако има едно место, близу еден од камените крстови, кое се вика Мечкоица. Сепак, она што им е најголем проблем на луѓето што живеат во Дивле е водата. Имаат цевки, ама немаат вода. Пред неколку години локалната власт им ставила цевки, но не им пуштила вода. И самите не знаат зошто. Гавро вели, затоа што нема гласачко тело во Дивле, вкупно 35 души, па партиите „немаат интерес да ги лажат“.
 
== Историja ==
Во селото дивље нема никакви општествени институции .<br />
== Администрација и политика ==
Во селото Дивље кога доваѓа збор за гласање , гласањето се врши во голманската школа "Александар Стефановик" .<br />
<br />
== Културни и природни знаменитости ==
<br />
34

уредувања