Разлика помеѓу преработките на „Летни олимписки игри 1912“

с
Бришење на "Opening_1912_Stockholm_Olympics.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[co
с (Бот Додава: ca:Jocs Olímpics d'estiu de 1912)
с (Бришење на "Opening_1912_Stockholm_Olympics.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[co)
*Била воведена женска конкуренција во [[пливање]] и [[скокови во вода]].
*Шведска како домаќин одбила да се одржуваат натпревари во [[бокс]].
 
[[Image:Opening 1912 Stockholm Olympics.jpg|thumb|right|300px|Церемонијата на отворање]]
*Генералот од Втората светска војна [[Џорџ С. Патон]] се натпреварувал во модерен петобој.
*За прв пат атлетските резултати биле електронски мерени.