Разлика помеѓу преработките на „Варикап“

Одземени 4 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: зборовна замена, replaced: Oxford University Press → Oxford University Press using AWB
с (clean up, replaced: language=English → language=en using AWB)
с (→‎top: зборовна замена, replaced: Oxford University Press → Oxford University Press using AWB)
| контакти = [[анода]] и [[катода]]
}}
'''Варикап диода''', '''варактор диода''', '''диода со променлив капацитет''' или '''диода со променлива реактанса''' – вид [[диода]] дизајнирана да го користи [[напон]]ски променливиот [[електричен капацитет|капацитет]] на инверзно поларизиран [[p–n спој]].<ref>{{cite book|last1=Sedra|first1=Adel|last2=Smith|first2=Kenneth|authorlink1=Adel Sedra|authorlink2=Kenneth C. Smith|title=Microelectronic circuits|date=2010|publisher=[[Oxford University Press]]|location=New York|isbn=9780195323030|page=214|edition=6th}}</ref>
 
== Примена ==