Разлика помеѓу преработките на „Света“

Одземени 18 бајти ,  пред 2 месеци
с
зборовна замена, replaced: Археолошки локалитети → Археолошки наоѓалишта using AWB
Ознака: Изворно уредување 2017
с (зборовна замена, replaced: Археолошки локалитети → Археолошки наоѓалишта using AWB)
Света за првпат се споменува во турските пописни дефтери од 1468 година според кои броело 48 семејства, 5 вдовици и 3 неженети, или вкупно 263 жители. Во 1568 година брои 47 семејства, 2 вдовици и 11 неженети (христијани) и едно муслиманско семејство, кога вкупниот број на жители бил 279. Селото плаќало вкупно 4.773 акчиња годишно данок.<ref name=":0" /> Семејствата секогаш биле многубројни, со околу 20 до 30 члена. Христијаните не сакале да ја кажуваат точната бројка заради заштита од данокот во крв.<ref name=":1" />
 
Жители на Света се доселиле на денешната местоположба, откако го напуштиле старото село [[Метимир|Метимирци]]ци, кое било напуштено поради осојот, но и поради „Зли камен“, каде постарите раскажувале дека имало илјадници змии.<ref name="вечер">{{наведени вести|url=http://vecer.mk/sveta-posegnuva-po-svetosta-od-minatoto|title=Света посегнува по светоста од минатото|date=27 април 2007|work=[[Вечер (дневен весник)|Вечер]]|publisher=Вечер Прес|language=македонски|accessdate=28 јули 2016|location=Скопје}}</ref>
 
Од Света имало многу ајдуци и комити кои учествувале во борбите за слобода од отоманското ропство.<ref name=":1" />
Во [[Прва светска војна|Првата светска војна]] зеле учество и селани од Света, едни од една, други од друга страна. Меѓу двете светски војни свеќани не се презивале со српски презимиња, иако биле принудувани од власта.<ref name=":1" />
 
Селаните од Света активно учествувале и во [[НОБ]], за што е изграден споменик на паднатите борци.<ref>Сказанија брсјачки и пољански - Душан Бакрески, Битола 2007</ref>
 
Во мај, 2012 година, во Света се снимаше најновиот филм на [[Столе Попов]] „[[До балчак]]“. За потребите на филмскиот сет комплетно беа изградени железничка станица и контролен пункт на Отоманската империја.<ref name=":1" /><ref>http://www.fakulteti.mk/news/12-05-10/po_15_godini_stole_popov_go_pochnuva_snimanjeto_na_noviot_film.aspx</ref>
== Културни и природни знаменитости ==
 
;Археолошки локалитетинаоѓалишта<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]] (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069</ref>
* [[Стари Гробишта (Света)|Стари Гробишта]] — црква и некропола од средниот век; и
* [[Широка Леска (Света)|Широка Леска]] — населба и некропола од средниот век.