Разлика помеѓу преработките на „Лешок“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Културни и природни знаменитости: зборовна замена, replaced: Археолошки локалитети → Археолошки наоѓалишта using AWB
с (правилен формат, replaced: е село → — село (2) using AWB)
с (→‎Културни и природни знаменитости: зборовна замена, replaced: Археолошки локалитети → Археолошки наоѓалишта using AWB)
Во разни документи се споменува дека во Лешок со околината имало дури 44 цркви. Денес во Лешок има три активни цркви и една капела-параклис ([[Црква „Св. Атанасиј“ - Лешок (стара црква)|Св. Атанасиј]] од [[14 век]], [[Црква „Св. Атанасиј“ - Лешок|Св. Атанасиј]] од [[20 век]], [[Црква „Св. Богородица“ - Лешок|Св. Богородица]] од [[19 век]] и капелата-параклис [[Параклис „Св. Кирил и Методиј“ - Лешок|Св. Кирил и Методиј]] од [[20 век]] сместена во конакот, како и остатоци од пет цркви и параклиси од средниот век ([[Црква „Св. Никола“ - Лешок|Св. Никола]], [[Црква „Св. Врач“ - Лешок|Св. Врач]], [[Црква „Св. Петка“ - Лешок|Св. Петка]], [[Црква „Св. Марена“ - Лешок|Св. Марена]] и [[Црква „Св. илија“ - Лешок|Св. Илија]]).
 
;Археолошки локалитетинаоѓалишта
*[[Кале (Лешок)|Кале]] - населба од доцна антика и среден век;<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]] (1996). ''Археолошка карта на Република Македонија''. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069</ref>
*[[Два Бреста (Лешок)|Два Бреста]] - населба од римско време;