Разлика помеѓу преработките на „Фернандо Торес“

Одземени 7 бајти ,  пред 4 месеци
с
clean up, replaced: language = Spanish → language = es using AWB
с
с (clean up, replaced: language = Spanish → language = es using AWB)
| publisher = Fernando Torres
| accessdate = 2010-06-20
| language = Spanishes}}</ref>
| birth_place = [[Фуенлабрада]], [[Шпанија]]
| height = 1.86<ref name=chelseaprofile>{{Cite web|title=First Team Profiles (Fernando Torres)|url=http://www.chelseafc.com/page/PlayerProfileDetail/0,,10268~38242,00.html|publisher=Chelsea F.C.|accessdate=2011-02-05}}</ref>
'''Фернандо Торес''' ([[шпански]]: ''Fernando Torres'', роден на {{роден на|20|март|1984}}} е шпански фудбалер кој во моментот настапува за екипата на [[ФК Атлетико Мадрид|Атлетико Мадрид]].
 
Својата кариера ја започнал како гоман, но бидејќи изгубил многу заби почнал да игра како напаѓач. Тој почнал да игра фудбал кога имал пет години, а професионалната кариера ја започнал на 11 годишна возраст кога играл за Атлетико Мадрид.
 
Фернандо Торес својата професионална кариера ја започнал во [[2001]] година како играч на [[ФК Атлетико Мадрид]], и во истиот тим се задржал до [[2007]] година, кога преминал во [[ФК Ливерпул]] за 36 милиони евра. Во Ливерпул постигнал 65 голови во 102 натпревари.
 
Во [[2011]] преминал во [[ФК Челзи]] за рекордна сума во англиската лига од 50 милиони британски фунти.
Со [[Шпанија]] учествувал во шест големи турнири; [[УЕФА Еуро 2004]], на [[2006 ФИФА Светско Првенство]], [[Европско првенство во фудбал 2008|УЕФА Евро 2008]],на [[2010 ФИФА Светско Првенство]], [[Европско првенство во фудбал 2012|УЕФА Евро 2012]] и [[2014 ФИФА Светско Првенство]]. Шпанија ги освои сите три турнири од 2008-2012 година со Торес постигнувајќи гол во финалето на Евро 2008 и Евро 2012.
 
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Торес}}
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Торес}}
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Шпански фудбалери]]