Разлика помеѓу преработките на „Саша Јанковиќ“

Одземен 51 бајт ,  пред 1 година
с
clean up, replaced: language=српски → language=sr (5) using AWB
(нс)
 
с (clean up, replaced: language=српски → language=sr (5) using AWB)
 
==Биографија==
Саша Јанковиќ е роден на 24 април 1970 во [[Лозница]], дел од тогашна [[СФРЈ]]. Како млад се занимавал со спорт, најмногу со [[ракомет]] и [[карате]], а повремено со [[стреличарство]]. Јанковиќ повремено го загубил српското државјанство за време на [[распадот на СФРЈ]] бидејќи неговиот татко бил роден во [[Босна и Херцеговина]], па српските власти го воделе како бегалец.<ref>{{cite web|url=http://www.ekapija.com/website/sr/page/260617/Sa%C5%A1a-Jankovi%C4%87-prvi-srpski-za%C5%A1titnik-gra%C4%91ana-ombudsman-Perfekcionista|work=Blic|title=Saša Janković, prvi srpski zaštitnik građana (ombudsman) - Perfekcionista|date=September 26, 2009|accessdate=March 2, 2017}}</ref> Тој служел во војската на [[Република Српска Краина]] за време на [[Хрватска војна за независност|војната во Хрватска]].<ref>{{cite web|url=http://www.novimagazin.rs/vesti/intevju-sasa-jankovic-predsednik-mora-da-bude-kocnica-populizmu|author=Jelka Jovanović|title=Intevju Saša Janković: Predsednik mora da bude kočnica populizmu|language=српскиsr|date=March 2, 2017|accessdate=March 2, 2017}}</ref> Јанковиќ дипломирал право на универзитетот во [[Белград]] во 1996, а во 2006 станал доктор за политички науки на факултетот во Белград. Во периодот 1994–1997 работел како новинар за новинската агенција „Бета“. Потоа се вработил како советник во министерството за спорт на српската влада, а во 2001 станал помошник на министерот за спорт.
 
===Политичка кариера===
На 29 јуни 2007 српското Собрание го именувало Јанковиќ за [[народен правобранител]] на [[Република Србија]] со мандат во времетраење од пет години.<ref>{{cite web|url=http://www.danas.rs/vesti/ekonomija/zeleno_svetlo_za_predizborna_obecanja.4.html?news_id=115339|title=Zeleno svetlo za predizborna obećanja|last=Stanković|first=T.|publisher=Danas|language=српскиsr|trans-title=Green light for pre-election promises|date=30 June 2007|accessdate=15 December 2016}}</ref> На 4 август 2012 Собранието повторно го изгласало на истата функција со 167 гласови „за“ и без ниту еден глас „против“.<ref>{{cite web|url=http://www.politika.rs/sr/clanak/228344/Sasa-Jankovic-ponovo-izabran-za-zastitnika-gradana|title=Saša Janković ponovo izabran za zaštitnika građana|publisher=Politika|language=српскиsr|trans-title=Saša Janković is re-appointed Ombudsman|date=4 August 2012|accessdate=15 December 2016}}</ref> Јанковиќ влегол во судир со српскиот премиер [[Александар Вучиќ]] во 2014 кога истражувал инцидент во кој Андреј, брат на премиерот Вучиќ, бил натепан од полицијата за време на [[парада на гордоста]] во централниот дел на Белград. Кога Јанковиќ се обратил од собраниската говорница за инцидентот и рекол дека за него се одговорни од военото разузнавање, пратеници од владејачката [[Српска напредна партија]] вербално го нападнале и барале негова оставка.<ref>{{cite web|url=http://balkans.aljazeera.net/vijesti/polemika-o-napadu-na-brata-premijera-srbije|title=Polemika o napadu na brata premijera Srbije|publisher=Al Jazeera|date=15 December 2014|accessdate=15 December 2016}}</ref> Јанковиќ се повлекол од функцијата на 7 февруари 2017 за да може да се кандидира за претседател на Србија.<ref>{{cite web|url=http://rs.n1info.com/a226419/Vesti/Vesti/Sasa-Jankovic-podneo-ostavku.html|title=Saša Janković podneo ostavku, kandiduje se za predsednika|publisher=N1|language=српскиsr|trans-title=Saša Janković Resigns, Will Run for President|date=7 February 2017|accessdate=7 February 2017}}</ref> Неговата кандидатура ја поддржале над 100 јавни личности од Србија. На изборите освоил 16.36% од важечките гласови и завршил втор, позади премиерот Вучиќ.<ref>{{cite web|url=http://rs.n1info.com/a239670/Vesti/Vesti/RIK-94-18-Vucic-osvojio-1-9-miliona-glasova.html|title=RIK (94,18%): Vučić osvojio 1,9 miliona glasova|publisher=N1|language=српскиsr|date=3 April 2017}}</ref>
 
==Наводи==
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Јанковиќ, Саша}}
 
[[Категорија:Српски политичари]]