Разлика помеѓу преработките на „Спуст“

Одземени 3 бајти ,  пред 11 месец
с
clean up, replaced: language = English → language = en using AWB
(нова страница)
 
с (clean up, replaced: language = English → language = en using AWB)
[[Податотека:Andrej Šporn at the 2010 Winter Olympic downhill.jpg|300px|мини|десно|Словенецот [[Андреј Шпорн]] во типична позиција за спуст во натпреварот во спуст на Зимските олимписки игри 2010]]
 
'''Спуст''' – натпреварувачка дисциплина во [[алпско скијање]]. Додека другите дисциплини во алпско скијање, [[слалом]], [[велеслалом]], [[супервелеслалом]] и [[алпска комбинација]], ја истакнуваат техниката, според „Правилата на меѓународни натпревари“ на [[Меѓународна скијачка федерација|Меѓународната скијачка федерација]] (ФИС), спустот ги истакнува „шесте компоненти – техника, храброст, брзина, ризик, физичка подготвеност и процена“.<ref name = FIS>{{Citation
| date = July 2016
| page = 83
| language = Englishen
| url = http://www.fis-ski.com/mm/Document/documentlibrary/AlpineSkiing/03/29/54/ICR_clean.01082016_Neutral.pdf }}.</ref> На меѓународните натпревари брзините од 130 &nbsp;km/h се редовни. Натпреварувачите мора да заземат ефикасна аеродинамична позиција за да го минимизира [[аеродинамички коефициент|отпорот на воздухот]] и да ја зголеми брзината.<ref>First Tracks!! Online Ski Magazine (October 11, 2011). [http://www.firsttracksonline.com/2011/10/11/canadian-ski-racers-train-in-wind-tunnel/ Canadian Ski Racers Train in Wind Tunnel].</ref>
 
==Историја==
 
==Трки==
За разлика од трките во слалом и велеслалом каде натпреварувачите возат две возења, во трките во спуст има само едно возење. Времињата на едно возење се движат од минута и пол до две и пол минути во натпреварите од Светскиот куп, и мора да бидат преку 1 минута за да ги задоволат минималните меѓународни стандарди.
 
Најуспешни победници на сите времиња во спуст се Австријанката Ане-Мари Мозер Прел<ref>International Ski Federation (FIS). [http://www.fisalpine.com/legend/moser-proell-annemarie,41748.html Biography: Annemarie Moser-Pröll]. FIS Legends.</ref> (36 победи, 7 наслови во Светскиот куп) и Австриецот Франц Кламер<ref>International Ski Federation (FIS). [http://www.fisalpine.com/legend/klammer-franz,30884.html Biography: Franz Klammer]. FIS Legends.</ref> (25 победи, 5 наслови во Светскиот куп). Американката Линдзи Вон моментално доминира во натпреварите во спуст за жени со 37 победи и 7 наслови во Светскиот куп. <ref>International Ski Federation (FIS). [http://www.fisalpine.com/legend/vonn-lindsey,30368.html Biography: Lindsey Vonn]. FIS Legends. </ref><ref>''The Australian'' (December 05, 2011). [http://www.theaustralian.com.au/news/sport/lindsey-vonn-wins-23rd-world-cup-downhill-in-canada/story-e6frg7mf-1226213623080 Lindsey Vonn wins 23rd World Cup downhill in Canada].</ref>
 
==Поврзано==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Спортови]]
[[Категорија:Зимски спортови]]