Разлика помеѓу преработките на „Зајак“

Одземени 33 бајти ,  пред 1 година
с
правописна исправка, replaced: зајаци → зајци (7) using AWB
с (правописна исправка, replaced: зајаци → зајци (7) using AWB)
'''Зајак''' - животно од редот [[глодачи]].
 
==Видови зајацизајци==
''Зајакот-дупкар'' спаѓа во редот зајакообразни [[цицачи]] и во фамилијата [[зајацизајци]], во која се вбројува и обичниот зајак. Домашните видови настанале од дивиот зајак-дупкар. Потекнува од [[Европа]], но денес го населува целиот свет, освен на [[Антарктик]]от и некои [[остров]]и во [[Југоисточна Азија]]. Се среќава во тревни или [[Шума|шумовити]] предели, како и во обработени полиња. Достигнува должина од 40 [[Сантиметар|сантиметри]] и тежина од 2 [[Килограм|кг]], а жиивее од три до шест години. Сексуалната зрелост ја постигнува на возраст од околу четири месеци и се спарува во текот на [[пролет]]та и [[лето]]то. По едномесечен период на носење, женката раѓа две до седум малечки, и тоа, четири до пет пати во текот на годината. Младенчињата се раѓаат слепи и без влакна, во дувло ископано во земјата, на меко легло прекриено со влакна од мајката. Зајакот-дупкар е тревојадец. Тој се храни со [[трева]], [[Корен|корења]], [[Лист|лисје]] и кора од [[Дрвја|дрвјатадрвја]]та. Поради тоа [[Заб|забитезаб]]ите му се трошат и горните секачи постојано му растат.
 
==Зајакот во литературата и во популарната култура==
* „Како зајакот го убил нилскиот коњ“ – приказна на африканското племе [[Акамба]].<ref>''Бајке са југа Африке''. Београд: Народна књига, 1964, стр. 148.</ref>
* „Зајакот и мангустата“ – приказна на африканското племе [[Свахили]].<ref>''Бајке са југа Африке''. Београд: Народна књига, 1964, стр. 119-121.</ref>
* „Зајаците„зајците и жабите“ - [[басна]] на старогрчкиот баснописец [[Езоп]].<ref>Езоп, ''Басне (по Доситеју Обрадовићу)''. Београд: Просвета, 1963, стр. 27-28.</ref>
* „Зајаците„зајците и лисиците“ - [[басна]] на старогрчкиот баснописец [[Езоп]].<ref>Езоп, ''Басне (по Доситеју Обрадовићу)''. Београд: Просвета, 1963, стр. 36.</ref>
* „Лавот и зајакот“ - [[басна]] на старогрчкиот баснописец [[Езоп]].<ref>Езоп, ''Басне (по Доситеју Обрадовићу)''. Београд: Просвета, 1963, стр. 82-83.</ref>
* „Зајаците„зајците и жабите“ - басна на американскиот писател [[Емброуз Бирс]].<ref> Емброуз Бирс, ''Басни''. Скопје: Темплум, 2016, стр. 50.</ref>
* „Зајакот и желката“ - басна на американскиот писател [[Емброуз Бирс]].<ref> Емброуз Бирс, ''Басни''. Скопје: Темплум, 2016, стр. 51.</ref>
* „Зајко, зајко од дупката!“ ([[српски]]: ''Зека, зека из јендека!'') - песна на српскиот поет [[Јован Јовановиќ-Змај]].<ref>Јован Јовановиħ Змај, ''Краљевина Лаждишажди''. Београд: Просвета, 1963, стр. 95.</ref>
* „Ти си само плашлив зајак“ - песна на македонскиот писател [[Славко Јаневски]].<ref>Славко Јаневски, ''Коренот на стеблото ја надминува мерата на нивните разуми''. Скопје: Темплум, 2014, стр. 73-74.</ref>
Податотека:Зајак како дел од манастирот „Св. Ѓорѓи“, Неготино.JPG|
Податотека:Зајак како дел од манастирот „Св. Ѓорѓи“.JPG|
Податотека:Зајацизајци како дел од дворот на манастирот „Св. Ѓорѓи“ 1.JPG|
Податотека:Зајацизајци како дел од дворот на манастирот „Св. Ѓорѓи“ во Неготино.JPG|
</gallery>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Глодачи]]