Разлика помеѓу преработките на „Старо Село (Порече)“

Одземени 2 бајти ,  пред 9 месеци
с
стилска исправка, replaced: е село во → — село во using AWB
Ознака: Изворно уредување 2017
с (стилска исправка, replaced: е село во → — село во using AWB)
{{другизначења|Старо Село (појаснување)}}
'''Старо Село''' е село во [[Општина Македонски Брод]], во областа [[Порече]], во околината на градот [[Македонски Брод]].
{{Инфокутија за село во Република Македонија|
| слика мапа=
}}
== Географиja и местоположба ==
Селото се наоѓа во областа [[Порече]], во западното подножје на планината [[Даутица]]. Оддалечено е 23,5 километри од градот [[Македонски Брод]].
 
== Историja ==
 
== Демографија ==
Во пописните години 1953,1961 и 2002 година, бројот на населението е вклучено во вкупното население на селото [[Долни Манастирец]].
 
На табелата е прикажан бројот на население во сите пописни години:<ref>Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.</ref>