Разлика помеѓу преработките на „Месје 106“

Одземени 19 бајти ,  пред 8 месеци
с
правописна исправка, replaced: дијаметар со ширина од → пречник од using AWB
с
с (правописна исправка, replaced: дијаметар со ширина од → пречник од using AWB)
|алтернативни ознаки=M 106, UGC 7353, MCG 8-22-104, CGCG 243-67, VV 448, CGCG 244-3
}}
'''NGC 4258''' е [[спирална галаксија]] во соѕвездието [[Ловечки Кучиња (соѕвездие)|Ловечки Кучиња]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4258 се споменува и како M 106, UGC 7353, MCG 8-22-104, CGCG 243-67, VV 448, CGCG 244-3.
 
== Откривање ==
Објектот е откриен на [[јули]] [[1781]] година од страна на [[Пјер Мешен]], со помош на [[рефрактор]], чијашто леќа имала дијаметар со ширинапречник од 3  cm.
 
== Податоци ==
* [http://vizier.u-strasbg.fr/viz-bin/VizieR-S?NGC%204258 NGC 4258], VizieR.
* [http://ned.ipac.caltech.edu/cgi-bin/nph-objsearch?objname=NGC%204258 NGC 4258], NASA Extragalactic Database.
 
 
{{Месјеов каталог}}