Бурмански календар: Разлика помеѓу преработките

Додадени 63 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''БурманскиотБурмански календар''' (бурмански:မြန်မာသက္ကရာဇ် , {{IPA-my|mjəmà θɛʔkəɹɪʔ|pron}} , или {{Јаз|my|ကောဇာသက္ကရာဇ်}} , {{IPA-my|kɔ́zà θɛʔkəɹɪʔ|}} ; '''Бурманска Ера''' (БЕ) или '''Мјанмарска Ера''' (МЕ) е [[месечево-сончев календар]] во кој месеците се засноваат на лунарните месеци, а годините се засноваат на ѕвездените години . Календарот главно се заснова на постарата верзија на календарот на Хинду, иако за разлика од индиските системи, користи верзија на метонскиот циклус. Затоа, календарот треба да ги помири страничните години на хиндустичкиот календар со блиските тропски години на Метонскиот циклус со додавање на меѓусебни месеци и [[29 февруари|денови]] во ''неправилни'' интервали. И покрај верското и културното значење традиционалниот календар воглавно е напуштен, особенмо во големите урбани средини во корист на [[Грегоријански календар|грегоријанскиот календар]]. Многу новости и понатаму ги користат традиоционалнитетрадиционалните имиња на месеците, но само во церимонијалнацеримонијален стил.
 
==Наводи==
 
* [http://www.myanmars.net/myanmar-culture/myanmar-calendar.htm Myanmar: Before you come (Calendar)]
{{Календари}}
 
[[Категорија:Календари]]
13.641

уредување