Разлика помеѓу преработките на „Еленор Рузвелт“

Одземени 67 бајти ,  пред 2 месеци
с
правописна исправка, replaced: сеуште → сè уште (2) using AWB
с (правописна исправка, replaced: сеуште → сè уште (2) using AWB)
}}
 
'''Ана Елеонор Рузвелт''' (се изговара / ɛlɨnɔr roʊzəvɛlt /; {{роден во|11|октомври|1884}} - {{починат на|7|ноември|1962}}) била [[Првата Дама на САД]], [[1933]]-[[1945]]. Таа ја поддржала Њу Дил политиката на нејзиниот сопруг, [[Франклин Делано Рузвелт]], и станала поборник за граѓански права. По смртта на нејзиниот сопруг во [[1945]] година, Рузвелт продолжи да биде меѓународна авторка, говорничка, политичарка, и активистка за [[New Deal coalition|Њу Дил коалицијатa]].Таа работеше на подобрување на статусот на вработените жени, и покрај тоа што се спротивставуваше на амандманот за еднакви права, бидејќи таа веруваше дека тоа негативно ќе влијае на жените.
 
Во 1940 година, Рузвелт беше еден од ко-основачите на [[" Freedom House"]] и го поддржа формирањето на [[United Nations|Обединетите нации]]. Рузвелт ја основа асоцијацијата на ОН на САД во 1943 за да обезбеди поддршка за формирањето на ОН. Таа беше делегат во Генералното собрание на ОН од 1945 и 1952 година, работа за која што беше назначена од претседателот Хари С.Труман и потврдено од страна на Сенатот на САД. Во нејзиното време во Обединетите нации таа претседаваше со комисијата, која подготви и усвои Универзалната декларација за човекови права. Претседателот Труман ја нарече "Првата дама на светот" во чест на нејзините достигнувања за човековите права.
 
Активна во политиката во остатокот од својот живот, Рузвелт претседаваше во администрацијата на преседан комитетот на [[John F. Kennedy|Џон Ф. Кенеди]] која помогна да започне вториот бран на феминизам, на претседателската Комисија за статусот на жените. Во 1999 година, таа беше рангирана во првите десет на листата на Галуп помеѓу луѓето на кои најмногу им се восхитуваат во 20 век.
 
 
== '''Личен живот''' ==
 
Двајцата браќа, Елиот Рузвелт Џуниор (1889-1893) и Хал Рузвелт (1891-1941) се родени подоцна. Таа, исто така, имаше полубрат, Елиот Рузвелт Ман (починал 1941), кој е роден од Кети Ман, слугинка вработена од страна на семејството. Рузвелт беше родена во свет со огромно богатство и привилегии, бидејќи нејзиното семејство беше дел од високото општество во Њујорк наречено "отекува."
Рузвелт постапувала на таков старомоден начин што како дете нејзината мајка ја нарекувала "Баба". Нејзината мајка починала од [[diphtheria|дифтерија]] кога Рузвелт билa осум години а нејзиниот татко, алкохоличар ограничен на санаториум, починал помалку од две години подоцна. Нејзиниот брат Елиот помладиот, починал од вакцината против дифтерија, исто како и неговата мајка. Така,таа била одгледана од почетокот на адолесценцијата од нејзината баба, ''Марија Ludlow Хал'' (1843-1919) во Тиволи, Њујорк. Во неговата Пулицерова награда за биографијата на Елеонор Рузвелт, Џозеф П. Лаш ја опишува во овој период од детството како несигурна и гладна за љубов, со оглед на нејзината "грдотија". Сепак, дури и на 14 години, Рузвелт сфатила дека перспективите во животот не се потполно зависни од физичката убавина, пишувајќи воздивнувачко дека "без разлика на тоа колку жената е обична, ако вистината и лојалноста се изразени на нејзиното лице ,сите ќе бидат привлечени од неа."
 
Рузвелт имала приватни часови и, на возраст од 15, со охрабрување од сестрата на нејзиниот татко, нејзината тетка "''Bamie''", семејството одлучило да ја испрати на ''Allenswood'' академија, приватно завршно училиштето надвор од Лондон, Англија. Директорката, Мари Сувестре, била забележителен феминистички едукатор и барала да се создаде независно размислување кај овие млади жени во нејзиниот набој. Елинор научила да зборува течно француски и стекнала самодоверба. Нејзиниот прв братучед Корин Робинсон, чиј прв мандат во ''Allenswood'' се поклопувал со последниот на Елеонор, рекол дека кога таа пристигнала во училиштето, Елеонор била "сè". Таа подоцна ќе учи во новото училиште во 1920 .
 
=== '''Бракот и семејниот живот''' ===
 
 
Во 1902 година на возраст од 17, Рузвелт се вратила во САД, завршувајќи го нејзиниото формално образование. На 14 декември, 1902, Рузвелт била претставена на дебитантскиот бал во хотелот Валдорф Асторија. Подоцна и била организирана дебитантска забава. Како член на " Младинската лига Њујорк , таа волонтирала како социјален работник во Исток Сајд сиромашните квартови на Њујорк. Рузвелт била меѓу првите членови на Лигата, откако била претставена на организацијата од страна на нејзиниот пријател и основач на организацијата, Марија Хариман.
*[[James|Џејмс]] (1907-1991) - бизнисмен, конгресмен, автор.
*Франклин Делано, Џуниор (роден /умрел. 1909)
*[[Elliott|Елиот ]] (1910-1990) - бизнисмен, градоначалник, автор.
*[[Franklin Delano Jr|Франклин Делано помладиот.]] (1914-1988) - бизнисмен, конгресмен, земјоделец.
*[[John Aspinwall|Јован Aspinwall]] (1916-1981) - трговец, берзански брокер.
 
Елеонор го притисна Френклин да се врати на активниот живот. За да компензира за неговиотот недостаток на мобилност, таа ја совлада својата срамежливост да прави јавни настапи во негово име, а потоа му служеше за слушање и како барометар за популарното расположение.
 
 
=== '''Односот со свекрвата''' ===
 
[[Податотека:Eleanor roosevelt & sara delano roosevelt 1908.jpg|thumb|Рузвелт и нејзината идна свекрва [[Sara Roosevelt|Sara Delano Roosevelt]] in 1904]]
 
[[Податотека:Eleanor roosevelt & sara delano roosevelt 1908.jpg|thumb|Рузвелт и нејзината идна свекрва [[Sara Roosevelt|Sara Delano Roosevelt]] in 1904]]
Рузвелт имаше спорен однос со нејзинта надмоќна свекрва, Сара Делано Рузвелт. Долго пред Елеонор да се вљуби во нејзиниот иден сопруг и далечен роднина, таа веќе имала односи со Сара, како еден далечен, но крајно ангажиран братучед, со кого таа се допишувала. Иако тие имаа тешка врска, Сара искрено сакала да и биде мајка на Елеонор и правеше се најдобро пред и за време на бракот за да се исполни оваа улога. Сара имаше свои причини за обид да се спречи нивниот брак и историчарите продолжуваат да разговараат за нив. Историчарите исто така имаат широко дивергентни мислења во врска со бенефициите и недостатоците на овој однос.
Од перспектива на Сара, Елеонор е релативно млада и неискусна и и недостига поддршката од мајка. Сара чувствуваше дека таа има многу што да ја научи нејзината снаа, за она што младата жена треба да знае. Елеонор, понекогаш негодувајќи ја природата на надмоќната Сара, сепак, високо го ценеше мислењето во раните години на нејзиниот брак се додека не си разви искуство и доверба од школата на брачните "''тешки удари''". Историчарите продолжуваат да ги проучувааат причините зошто Елеонор дозволуваше Сара да доминира во нивните животи, особено во првите години од бракот. Приходот на Елеонор беше повеќе од половина од оној на нејзиниот сопруг, кога тие се венчаа во 1905 година и парот можеше да живее релативно луксузно и без финансиската поддршка од Сара.
Сара беше решена да му обезбеди успех на нејзиниот син во сите области од животот вклучувајќи го и неговиот брак. Сара имаше делувано на нејзиниот син, до точка на разгалување,а сега имаше намера да му помогне да направи успех во неговиот брак со една жена на која таа очигледно гледа како на жена целосно неподготвена за својата нова улога како chatelaine на големото семејство. Сара ќе продолжи да дава огромни подароци на нејзините нови внуци, но понекогаш Елеонор имаше проблеми со влијанијата кои произлегуваа со "дарежливоста на мајката."
 
 
=== '''Тензиите со "Рузвелтовиот залив Oyster"''' ===
 
Иако Рузвелт беше секогаш во добри односи со нејзиниот вујко, Теодор Рузвелт, [[pater familias]] на ''Рузвелтовиот залив Oyster'', како што беше позната Републиканската гранка на семејството, таа често се наоѓаше во расчекор со својата најстара ќерка, Алис Рузвелт. Теодор бараше во однесувањето на Елеонор да биде далеку поодговорна, социјално прифатлива и да има поголема соработка, на кратко,да биде повеќе "''Rooseveltian"'' од онаа убава, многу фотогенична, но бунтовна и препуштена сама на себе Алис, на што тој ќе праша, "Зошто не може да биде повеќе како "братучеда и Еленор '?" [оригинално истражување?] Овие рани искуства ги поставија основите на доживотните несогласувања меѓу двете високо профилни братучедки. Иако другарската врска на младата Алис со Френклин за време на Првата светска војна во Вашингтон се уште е објект на љубопитност кај научниците, и Еленор и нејзините односи со Алиса и другите ''Oyster Bay Roosevelts'' ќе бидат влошени со проширувањето на политичкиот јаз меѓу Хајд Парк и ''Oyster'' Смејниот залив, кога и политичката кариера на Френклин Д. Рузвелт ќе почне да се нарушува. Во 1924 година, Еленор водеше кампања против нејзината братучетка, во Њујорк губернаторскиот кандидат Теодор Рузвелт Џуниор, и придонесе за неговата загуба и ново заострување на односите меѓу двете Рузвелтови семејства.
 
Алис често беше домаќин на вечери во нејзиниот дом во Вашингтон, каде што таа ја промовираше врската меѓу Франклин и [[Lucy Mercer|Луси Мерсер]] . Алис ќе ги поканеше и Франклин и Луси да вечераат, особено кога Елеонор беше надвор од градот. Алис мора да ја осетила таа тајна одмазда. "Тој заслужи добро да го поминува времето", Алиса еднаш рече на FDR, покрај се ",тој беше оженет за Елеонор."
Иако Рузвелт беше секогаш во добри односи со нејзиниот вујко, Теодор Рузвелт, [[pater familias]] на ''Рузвелтовиот залив Oyster'', како што беше позната Републиканската гранка на семејството, таа често се наоѓаше во расчекор со својата најстара ќерка, Алис Рузвелт. Теодор бараше во однесувањето на Елеонор да биде далеку поодговорна, социјално прифатлива и да има поголема соработка, на кратко,да биде повеќе "''Rooseveltian"'' од онаа убава, многу фотогенична, но бунтовна и препуштена сама на себе Алис, на што тој ќе праша, "Зошто не може да биде повеќе како "братучеда и Еленор '?" [оригинално истражување?] Овие рани искуства ги поставија основите на доживотните несогласувања меѓу двете високо профилни братучедки. Иако другарската врска на младата Алис со Френклин за време на Првата светска војна во Вашингтон се уште е објект на љубопитност кај научниците, и Еленор и нејзините односи со Алиса и другите ''Oyster Bay Roosevelts'' ќе бидат влошени со проширувањето на политичкиот јаз меѓу Хајд Парк и ''Oyster'' Смејниот залив, кога и политичката кариера на Френклин Д. Рузвелт ќе почне да се нарушува. Во 1924 година, Еленор водеше кампања против нејзината братучетка, во Њујорк губернаторскиот кандидат Теодор Рузвелт Џуниор, и придонесе за неговата загуба и ново заострување на односите меѓу двете Рузвелтови семејства.
 
Алис често беше домаќин на вечери во нејзиниот дом во Вашингтон, каде што таа ја промовираше врската меѓу Франклин и [[Lucy Mercer|Луси Мерсер]] . Алис ќе ги поканеше и Франклин и Луси да вечераат, особено кога Елеонор беше надвор од градот. Алис мора да ја осетила таа тајна одмазда. "Тој заслужи добро да го поминува времето", Алиса еднаш рече на FDR, покрај се ",тој беше оженет за Елеонор."
 
Тоа,значи, Алис не беше особено вљубена со FDR или, таа го опиша како Френклин "мешавина две третини и една третина Елеонор ". Кога Френклин беше инаугуриран за претседател во 1933 година, Алис беше поканета да присуствува заедно со своите браќа, и ''Archie Kermit''. Кога Елеонор Рузвелт почина во 1962 година, нејзината братучетка Ethel Дерби напиша дека таа нема да присуствува на погребот на г-ѓа Рузвелт, бидејќи не ја сака.
 
 
=== '''Аферите на Френклин и односите со Елеонор''' ===
 
 
И покрај среќниот почеток и интензивната желба на Рузвелт да биде полна со љубов и сакана жена, нивниот брак речиси се распадна со аферата на Френклин со неговата секретарка Луси Мерсер (подоцна Луси Мерсер Rutherfurd). Кога Елеонор дознала за аферата од писмата на Мерсер, која таа ги открила во куферите на Френклин во септември 1918 година, била донесена во очај и само-укор. Таа му кажала на Френклин дека ќе инсистира на развод, ако тој не стави веднаш крај на аферата. Тој знаеше дека разводот нема добро да се одрази врз неговото семејство, па така тој ја заврши врската.
[[Податотека:Eleanor Roosevelt with Fala 2.jpg|thumb|left|Roosevelt and [[Fala (dog)|Fala]],Кучето на Рузветови за времето во [[Белата Куќа]]]]
Сара толку посакувала тој да се разведе што дури предупредила дека може да го остави без наследство нејзиниот син. Корин Робинсон, и [[Louis McHenry Howe|Луј Mchenry Хоу]], политичките советници на Френклин, исто така биле влијателни во убедувањето Елеонор и Френклин да го спасат бракот за доброто на децата и политичката кариера на Френклин. Идејата беше поради тоа што Мерсер беше католик,и таа никогаш не би се омажила со разведен протестант. Нејзините роднини велат дека таа била сосема подготвена да се омажи со Френклин. Семејството на нејзиниот татко било епископско и нејзината мајка била разведена. Додека Френклин се согласил никогаш повеке да не се гледаат со Мерсер повторно, таа почнала да го посетува во 1930-тите години и била со Френклин во топла [[Warm Springs, Georgia|Спрингс, Џорџија]], кога умрел на 12 април 1945 година.
 
Иако бракот преживеал,и Рузвелт се појавувала со различни жени,се доаѓа до сознание дека таа можела да постигне исполнување само преку сопственото влијание. Иронично,парализата на нејзиниот сопруг наскоро ја ставило неговата политичка иднина делумно во нејзините раце,и се барало таа да игра активна улога во државата, во Њујорк и во демократската политика. Тој потег бил постепено планиран,долго разгледуван и проучуван кога биле потиснати интересот за политиката и социјалните прашања. Во текот на 1920, кога Френклин се справувал со неговата болест, со тренерската палка на својот доверлив политички советник ''Louis Mchenry Хоу'', таа стана истакнато лице меѓу Демократските жени и силата во државната политика во Њујорк.
 
Во 1933 година, Рузвелт имаше многу блиски односи со [[Lorena Hickok|Лорена Hickok]], новинарка која беше активна во текот на кампањата и раните денови на администрацијата на Рузвелт и ги насетуваше нејзините незадоволства, кои траеја во нејзините рани години во Белата куќа. На денот на инаугурација на сопругот на Елеонор, таа го носеше сафир прстенот што Hickok и го имаше дадено.
Подоцна, кога нивната преписка беше објавена,стана јасно дека Рузвелт ќе пишува ласкања како "Сакам да ги ставам рацете околу вас и сакам бакнеж на аголот на устата." Не е познато дали мажот бил свесен за врската, која научникот ''Lillian Faderman'' ја потврди како лезбијска поврзаност. Hickok со Рузвелт беше предмет на многу шпекулации, но сеуштесè уште не е утврдено дали двајцата биле романтично поврзани.
[[Податотека:Magsaysay Roosevelt.jpg|thumb|Рузвелт со Претседателот [[Ramon Magsaysay]]
Рузвелт, исто така, имаше блиски односи со водник во државната Њујоршка Полиција, Ерл Милер, кој и беше доделен од нејзиниот сопруг како нејзин телохранител. Пред тоа, Милер беше личен телохранител на Ал Смит и беше запознаен со Френклин од Првата светска војна, Милер беше спортист и беше во средна категорија боксерски шампион на Морнарицата, како и член на Американскиот олимписки тим во Антверпен игрите во 1920 година.
 
Рузвелт беше 44 години, кога таа се сретна со Милер,32, во 1929 година. Според некои биографи на Френклин, Милер стана нејзин пријател, како и официјална придружба. Тој ја научи различни спортови, нуркање, како и јавање, а беше и нејзин тренер на тениските натпревари. Има некои шпекулации дека врската е повеке романтика отколку пријателство. Бланш Wiesen Кук пишува дека Милер беше Елеонор "прво љубовно доживување "во нејзините средни години. Џејмс Рузвелт напишал: "Јас лично верувам дека се повеќе од пријатели ". Милер ја негираше романтичната врска.
 
Пријателство на Рузвелт со Милер се случи за време на истите години како и односот на нејзиниот сопруг со неговата секретарка, ма ''LeHand''. Смит пишува: "Најверојатно, и скоро и Френклин признавајки, го прифатил и охрабрил случувањето ... Елеонор и Френклин биле луѓе со силна волја кои се грижеле многу за среќата еден за друг, но реализирале сопствена неспособност да се овозможи тоа." Нивните односи, се вели дека продолжиле се до нејзината смрт во 1962 година. Тие се допишувале дневно, но сите писма биле изгубени. Според гласини (Елиот и Френклин, Џуниор се верува дека всушност ги виделе писмата ) писмата се анонимно купени или уништени кога таа починала. Во подоцнежните години,се верува дека Рузвелт имала развиено романтична приврзаност кон нејзиниот лекар, Дејвид Gurewitsch, иако тоа било, најверојатно, ограничено на длабоко пријателство.
 
 
== '''Јавниот живот пред Белата куќа''' ==
 
 
По парализирачката болест на Френклин во 1921 година, Елеонор почнала да служи како замена за неспособниот сопругспоред неа, правејки јавни настапи во негово име, често со помош на вниманието од нејзиниот тренер Луис Хоу, со повеќе успешни резултати. Таа, исто така, почнала да работи со лигата на Синдикатот за жените (WTUL), подигнувајки фондови за поддршка на целите на Унијата за 48-часовна работна недела, минимална плата, и укинување на детскиот труд . Во текот на 1920-тите, Елеонор станала повеќе влијателна како лидер во државата Њујорк,во Демократската партија и Френклин ги користел нејзините контакти меѓу Демократските жени за да се зајакне неговата положба со нив, освојувајќи ја нивната поддршка за во иднина. Во 1924 година, таа водела активна кампања за Алфред Д. Смит во својата успешна реизборна кандидатура за гувернер на државата Њујорк. До 1928 година, Елеонор активно ја промовираше кандидатурата за претседател на Смит и номинацијата на Френклин како кандидат на Демократската партија за гувернер на Њујорк, наследувајќи го Смит. Иако Смит изгуби, Френклин освои многу и се преселија во дворците на гувернерот во Албани, Њујорк.
 
Во 1920, Рузвелт предаваше литература и американска историја во Todhunter школата за момчиња, сега Далтон училиштето, во Њу Јорк.
 
 
== '''Првата дама на САД (1933-1945)''' ==
 
Елеонор стана важна врска за администрацијата на Френклин на афро-американско население за време на ерата на сегрегацијата. За време на термините за претседател, и покрај потребата на Френклин за подобрување на јужното расположение, Елеонор беше вокал во нејзината поддршка на Африканско-Американското движење за граѓански права. Таа беше отворена во нејзината подршка на Маријан Андерсон во 1939 година, кога на црната пејачка и беше одбиена употребата на Вашингтон Уставниот Хол и била од помош во следните концерти одржани со чекорите на Линколн меморијалот. Првата дама одигра улога во расните работи кога таа ја именуваше Марија глувчето ''Bethune'' како шеф на Одделението за работи со црнци.
 
Елеонор стана важна врска за администрацијата на Френклин на афро-американско население за време на ерата на сегрегацијата. За време на термините за претседател, и покрај потребата на Френклин за подобрување на јужното расположение, Елеонор беше вокал во нејзината поддршка на Африканско-Американското движење за граѓански права. Таа беше отворена во нејзината подршка на Маријан Андерсон во 1939 година, кога на црната пејачка и беше одбиена употребата на Вашингтон Уставниот Хол и била од помош во следните концерти одржани со чекорите на Линколн меморијалот. Првата дама одигра улога во расните работи кога таа ја именуваше Марија глувчето ''Bethune'' како шеф на Одделението за работи со црнци.
 
Еден социјален белег на Рузвелт во 1939 години беше посетата на Кралот Џорџ VI и кралицата Елизабета,беше првиот британски монарх кој стапнал на американска територија. Рузвелтови беа критикувани во некои кругови, за доделување на хотдогови на кралската двојка за време на пикникот во Хајд Парк.
 
 
== '''Рузвелт и медиумите''' ==
 
 
Елеонор Рузвелт ја користеше нејзината висока социјална положба за да добие пристап до и присуство во медиумите. Нејзините напори беа видени надвор од политичките граници и царството често се занимаваше со нејзината самосвест.
 
Елеонор Рузвелт ја признаваше потребата на американските жени да земат учество во медиумските комуникации. Како јавна фигура таа ја искористи моќта на медиумите и го користише тоа за да комуницира со жените на Америка. Со користењето на овој медиум, Рузвелт се обиде да ги разбие бариерите на домашните апарати за домаќинство и го прошири спектарот на жените. Таа, исто така да постави преседан за следниве први дами да останат во контакт со народот, преку медиумите.
 
 
== '''Втората светска војна''' ==
 
 
Во 1941 година, Рузвелт, [[Wendell Willkie|Вендел Willkie]], и другите Американци беа загрижени за заканите кон демократски воспоставениот Фридом хаус. Откако САД влегоа во Втората светска војна, таа беше активна на Домашен терен, ко-претседавач на националниот комитет за цивилна одбрана, со градоначалникот на Њујорк ''Ла Гвардија Fiorello Х'' и често во беше во посета на цивилните и воените центри за зајакнување на моралот во војната.
Во 1943 година, Рузвелт бил испратена на едно патување во Јужниот Пацифик, во сцена на големи битки против јапонците. Патувањето стана легенда, нејзината цврстина во трпеливоста при посетата на илјадници повредени лица преку милји во болниците предизвикуваше чудење, дури и [[Admiral Halsey|адмиралот Halsey]] , кој се спротивставуваше на нејзината посета на почетокот,подоцна ги искажа неговите пофалби.Републиканското лице инсистираше со колегата дека тој и другите војници, кои би се сретнале со таа топлина со задоволство ќе го отплатат тоа и покрај негодувањето на цивилите за бензин и гуми дека нејзината посета била трошок.
 
Со желба за подобрување на односите со другите земји во западната хемисфера, Рузвелт тргна на турнеја низ виорот на земјите од Латинска Америка во март 1944 година. За посетата,која ќе опфаќа голем број на народи и ќе ги вклучува илјадниците воздушни милји, таа и даде на американската влада во сопственост C-87A авиони, Почесните II, и ВИП-транспортен авион кој првично беше изграден за да го носи својот сопруг во странство . По разгледувањето на лошата безбедност на тој тип на авион (голем број од нив или се лесно запаливи или се урнаа за време на војната), Тајната служба забрани користење на авионот за патување на претседателот,дури и за патувања со кратко траење, но беше одобрена употребата од Првата дама.
 
 
Рузвелт особено нудеше повеќе можности за поддржување на жените и Афро-Американците, особено [[Tuskegee Airmen]] во успешниот обид да стане првиот црн борбен пилот. Таа ја посети Tuskegee авијацијата, Напредното Летечко училиште во Алабама, а на нејзино барање, замина со црн студент пилот за повеќе од еден час, што имаше голема симболична вредност и донесе видливост на обука за пилоти во ''Tuskegee'' програма. Таа, исто така договори состанок во Белата куќа во јули 1941 година за претставниците на летот од Tuskegee училиштето, за да се изјаснат за нивните причини за поголемата поддршка од воената единица во Вашингтон. Рузвелт беше силен поборник на [[Morgenthau Plan|Моргентау планот]] да се де-индустриализира Германија во повоениот период, и во 1946 година беше еден од ретките истакнати поединци да остане членка на кампањата група која лобираше за мир во Германија.
 
== '''Години после Белата куќа''' ==
 
 
По смртта на претседателот од мозочен удар на 12 април 1945 година, во топла Спрингс, Џорџија, додека таа остана во Вашингтон, Елеонор Рузвелт дозна дека Луси Rutherfurd беше со FDR кога умрел. Во нејзината биографија Џозеф П. Лаш, тоа го нарекува "горчливо откритие " и напишал дека Рузвелт алудирала на ова во мемоарите од годините во Белата куќа , ова јас го паметам:
 
Сите човечки суштества имаат падови, сите човечки суштества имаат потреби и искушенија и стресови. Мажите и жените кои живеат заедно низ долгите години се запознаваат со пропустите еден на друг, но тие, исто така, дознаваат за она што е достојно за почит и восхит ... Тој би можел да бил посреќен со една жена која би била целосно некритичнаБидејки јас никогаш не бев во можност да бидам, и тој мораше тоа да го најде во некои други луѓе. Сепак, мислам дека понекогаш делуваше со поттик, иако поттикнувањето не беше отсекогаш сакано или добредојдено.
 
 
=== '''Обединетите нации''' ===
 
 
Во 1945 година, американскиот претседател [[Harry S. Truman|Хари С. Труман]] ја назначи Рузвелт како делегат на [[United Nations General Assembly|Генералното собрание на ОН]]. Во април 1946 година, Рузвелт стана првиот претседател на претходната [[United Nations Commission on Human Rights|комисија на Обединетите нации за човекови права]]. Таа остана претседавач кога Комисијата беше формирана на трајна основа, во јануари 1947 година. Таа одигра инструментална улога, заедно со Рене Cassin, Џон Питерс Хемфри и други, во изработка на [[Universal Declaration of Human Rights|универзалната декларација за човековите права]] (УДЧП). Во ноќта на 28 септември 1948 година, Рузвелт зборуваше во име на Декларацијата нарекувајќи го "меѓународната Магна Карта на целото човештво". Декларацијата беше усвоена од Генералното собрание на 10 декември 1948 година. Гласањето на Генералното собрание беше едногласно, освен за осум воздржани од 8 земји (Byelorussian SSR, Чехословачка, Полска, Украина ССР, СССР, како и Југославија, Јужна Африка и Саудиска Арабија),што беше исклучок на импликациите од Декларацијата за слобода на поединецот. [се бара извор] Рузвелт, исто така, послужи како прв [[United States Representative to the United Nations Commission on Human Rights|претставник на САД во Обединетите нации,на Комисијата за човекови права]] и остана на таа позиција до 1953 година, дури и откако се повлече како претседател на Комисијата во 1951 година.
 
Иако Рузвелт беше резервирана во врска со Џон Ф. Кенеди за неговиот неуспех да го осудат меккартизмот, таа го поддржуваше за претседател со Ричард Никсон. Кенеди за возврат ја наименува за Обединетите нации, 1961-1962.
 
 
=== '''Односите со Католичката црква''' ===
 
Во јули 1949 година, Рузвелт имаше јавно несогласување со [[Francis Joseph Spellman|Френсис Јосиф Spellman]], католичкиот надбискуп од Њујорк, кое се карактеризираше како "битка сеуштесè уште запаметена по својата страст и непријателство". Во нејзините колумни, Рузвелт беше нападната за предлозте за федерални финансирања на одредени активности во нерелигиознети парохиски училишта, како што се автобускиот превоз за учениците. Spellman ја наведе одлуката на Врховниот суд која ги потврди таквите одредби, обвинувајќи ја за дејствување против католицизмот. Повеќето Демократи се собраа со Рузвелт, и Spellman конечно се состана со неа во нејзиниот дом во Хајд Парк за да се смири спорот. Сепак, Рузвелт ја одржуваше нејзината верба дека католичките училишта не треба да добијат федерална помош, очигледно пишувањата на секуларисти, како што е Павле Blanshard. Приватно, Рузвелт, рече дека Католичката црква ќе добие помош од училиштето "Откако е направено тие ги контролираат училишта, или барем голем дел од нив. "
 
Во текот на Шпанската граѓанска војна, Рузвелт ја фаворизираа републиканските лојалистите против националистите на генерал Франциско Франко;. По 1945 година, таа се спротивстави на нормализирањето на односите со Шпанија. Таа, изјави Spellman отворено дека "не можам сепак да велат дека во европските земји контролата од страна на католичката Црквата на голема површина на земјата отсекогаш доведувало до среќата на луѓето од тие земји. " Нејзиниот син Елиот Рузвелт претпостави дека нејзината" резервираност во врска со католицизмот "беше вкоренета поради сексуалните работи на нејзиниот сопруг со Lucy Мерсер и Миси LeHand, кои беа и католици.
Во јули 1949 година, Рузвелт имаше јавно несогласување со [[Francis Joseph Spellman|Френсис Јосиф Spellman]], католичкиот надбискуп од Њујорк, кое се карактеризираше како "битка сеуште запаметена по својата страст и непријателство". Во нејзините колумни, Рузвелт беше нападната за предлозте за федерални финансирања на одредени активности во нерелигиознети парохиски училишта, како што се автобускиот превоз за учениците. Spellman ја наведе одлуката на Врховниот суд која ги потврди таквите одредби, обвинувајќи ја за дејствување против католицизмот. Повеќето Демократи се собраа со Рузвелт, и Spellman конечно се состана со неа во нејзиниот дом во Хајд Парк за да се смири спорот. Сепак, Рузвелт ја одржуваше нејзината верба дека католичките училишта не треба да добијат федерална помош, очигледно пишувањата на секуларисти, како што е Павле Blanshard. Приватно, Рузвелт, рече дека Католичката црква ќе добие помош од училиштето "Откако е направено тие ги контролираат училишта, или барем голем дел од нив. "
 
Во текот на Шпанската граѓанска војна, Рузвелт ја фаворизираа републиканските лојалистите против националистите на генерал Франциско Франко;. По 1945 година, таа се спротивстави на нормализирањето на односите со Шпанија. Таа, изјави Spellman отворено дека "не можам сепак да велат дека во европските земји контролата од страна на католичката Црквата на голема површина на земјата отсекогаш доведувало до среќата на луѓето од тие земји. " Нејзиниот син Елиот Рузвелт претпостави дека нејзината" резервираност во врска со католицизмот "беше вкоренета поради сексуалните работи на нејзиниот сопруг со Lucy Мерсер и Миси LeHand, кои беа и католици.
 
Бранејки ја Рузвелт, како биограф Џозеф П. Лаш, негира дека таа беше анти-католик, цитирајќи ја поддршката од јавноста на Ал Смит, католик, во 1928 година азпретседателската кампања и нејзината изјава за "Њујорк тајмс" новинар таа година го цитираше нејзиниот чичко, претседателот Теодор Рузвелт, во изразувањето "со надеж да го видиш денот, кога католик или Евреин ќе стане претседател".
 
 
=== '''Поствоена политика''' ===
 
 
Во доцните 1940-ти, Рузвелт беше повикувана за политичката функција од страна на демократите во Њу Јорк и во целата земја.
На прво бев изненадена што некој треба да мисли дека јас би сакала да се кандидирам за функцијата, или дека сум бил сремена за одржување канцеларија. Тогаш сфатив дека некои луѓе чувствуваат дека треба да се научи нешто од мојот сопруг во сите години кога тој беше во јавниот живот! Тие исто така знаеа дека имав го истакнато фактот дека жените треба да ја прифатат одговорноста како граѓани. Слушнав дека јас сум во понудените на номинацијата за гувернер или за САД Сенатот, во мојата држава, па дури и за заменик-претседател. , А некои особено духовити души напишаа и сугерираа да јас се кандидирам како првата жена претседател на САД! Едноставната вистина е дека сум имала пополнетост на јавниот живот на помалку или повеќе стереотипен вид.
[[Податотека:Eleanor Roosevelt Frank Sinatra.jpg|thumb|left|Рузвелт со [[Frank Sinatra]] in 1960]]
Во 1948 година во кампањата, таа беше наметната од страна на некои како идеален кандидат за претседателот Труман. Во Северна Дакота членка на демократскиот Централен комитет усвои резолуција во 1947 година со која се бара замена Труман-Рузвелт, и кога Труман беше запрашан дали би го разгледал тоа, тој одговори: "Зошто, секако, се разбира ... Што очекувате да речам на сето тоа? "Сепак, Рузвелт ги отфрли жалбите и инсистираше на тоа дека нема интерес за изборната политика. Нејзиниот син [[James Roosevelt|Џејмс Рузвелт]] подоцна ќе каже,дека таа го одби отворањето ", бидејќи се плашеше од тоа."
 
Во 1954 година, Tammany салата шефот [[Carmine DeSapio|Кармин DeSapio]] го порази синот на Рузвелт, Франклин Делано Рузвелт Џуниор, во текот на Њујорк јавните обвинителски избори. Рузвелт растекји се повеќе се гадеше од политичките случувања со DeSapio преку останатиот дел од 1950-тите. Конечно, таа ќе се приклучи со своите стари пријатели Херберт "Леман брадерс" и Томас Finletter за формирањето на Њујорк комитетот за демократски гласачи, група посветена на зајакнување на демократскиот процес, од спротивната реинкарнација на Tammany DeSapio. Нивните напори беа успешни на крајот, и DeSapio беше соборен од власта во 1961 година.
 
Кога претседателот Труман го поддржа Гувернерот на Њујорк В. Averell Хариман, кој беше близок соработник на DeSapio, за демократската претседателска номинација, Рузвелт беше разочарана, но продолжи да го поддржува Стивенсон, кој во крајна линија ја освои номинацијата. Таа го поддржа Стивенсон уште еднаш во 1960 година првенствено да го блокира Џон Ф. Кенеди, кој на крајот ја доби трката за претседателска номинација. Сепак, таа работеше напорно за да го промовира Кенеди Џонсон во 1960 година и беше назначена во политиката на одлучување од страна на младите претседатели, вклучително и на Националниот Советодавен Комитет на Мировниот Корпус.
До 1950 година, меѓународната улога на Рузвелт како портпарол на жените ја доведе до јавно напаѓање на еднаквите права во Дополнувањето (СП), иако таа никогаш не го поддржа. Во 1961 година, потсекретарот на претседателот Кенеди на трудот, Естер Петерсон предложи нова претседателска Комисија за статусот на жените. Кенеди ја назначи Рузвелт да претседава со Комисијата, со Петерсон, како режисер. Рузвелт непосредно пред комисијата го објави својот конечен извештај. Таа заклучи дека женската рамноправност е најдобро се постигнува со признавање на родовните разлики и потреби, а не со еднаквите права во Дополнувањето.
 
Во текот на 1950 година, Рузвелт, исто така, се оддаде на безброј национални и меѓународни ангажмани кои зборуваат, продолжи да пишува за весникот колумна, и направи неколку настапи на телевизија и радио преноси. Таа во имаше во просек сто и педесет предавања од една година во текот на педесеттите години; од кои многу биле посветени на нејзиниот активизам во име на Организацијата на обединетите нации. На 6 мај, 1959 година, таа се обрати на толпата од околу 1.500 студенти, факултетот, на членовите на заедницата во Бол колеџот за наставници (сега Бол Државниот универзитет) во која Рузвелт ја истакна итноста за разбирањето на другите народи на светот. Рузвелт, изјави: "Ова е тоа што значи да се соочиш со раководството во светот. Владата не може да го направи тоа за нас. Многумина од нас дури и не знаат за целата територија на нашата мала заедница. Тоа ќе ни помогне во целиот свет да ги разбереме луѓето. "
 
Рузвелт беше одговорна за евентуалното основање, во 1964 година, на 2.800 акри (11 км2) Рузвелт Campobello Меѓународниот Парк на Campobello Ајланд, Њу Брунсвик, Канада. Ова следеше со подарок од имотот на Рузвелт на канадските и американските власти.
 
 
== '''Почести и награди''' ==
 
 
Рузвелт добил 48 [[honorary degrees|почесни дипломи]] за време на нејзиниот живот. Нејзиниот прв, докторат на Хуманитарното писмо или D.H.L. на 13 јуни 1929 година, исто така беше прва почесна диплома доделена од Расел Sage колеџ во Троја, Њујорк. Нејзината последна беше еден докторат на закони, LL.D. диплома доделена од она што сега е Кларк Атланта Универзитетот, во јуни 1962 година.
Рузвелт беше член на Брандис Одборот на доверители, каде се одликуваше со првите почетоци на говор на Универзитетот , и се приклучи на факултетот Брандис како визитинг професор во меѓународните односи во 1959 година на возраст од 75 години. На 15 ноември 1960 година, таа се состана за последен пат со поранешниот американски претседател Хари Труман С и неговата сопруга, Бес Труман,во библиотеката и музејот во независноста на Труман, Мисури. Рузвелт имаше значително зголемени средства за изградба и посветеност на зградата.Trumans подоцна ќе присуствува на комеморацијата Рузвелт во Хајд Парк во ноември 1962 година.
 
Во 1961 година, сите количества на автобиографии за Рузвелт, кои таа почна да ги пишува во 1937 година, беа составени во Автобиографија на Елеонор Рузвелт, која се уште е во печат ((Da Capo Press, ISBN 0-306-80476-X).
 
 
== '''Смртта''' ==
 
Рузвелт беше повреден во април 1960 година, кога беше удрена од автомобил во Њу Јорк. Потоа,почна нагло влошување на нејзината здравствена состојба. Потоа дијагностицирано со апластична анемија, таа разви коскена срж и туберкулоза кои биле третирани со кортизон кои ја реактивирале хибернацијата на туберкулозата што ја имала стекнато години порано. Рузвелт починала во својот дом на Менхетн на 7 ноември 1962 во 6:15 часот, на возраст од 78. Претседателот Кенеди нареди спуштање на знамињата на половина копје во нејзиното сеќавање. амбасадор во ОН, Adlai Стивенсон, "Соединетите Држави, Обединетите нации,светот, загуби еден од своите големи граѓани. Г-ѓа Елеонора Рузвелт е мртва, и повеќе го нема пријателот на целото човештво."
 
Рузвелт беше повреден во април 1960 година, кога беше удрена од автомобил во Њу Јорк. Потоа,почна нагло влошување на нејзината здравствена состојба. Потоа дијагностицирано со апластична анемија, таа разви коскена срж и туберкулоза кои биле третирани со кортизон кои ја реактивирале хибернацијата на туберкулозата што ја имала стекнато години порано. Рузвелт починала во својот дом на Менхетн на 7 ноември 1962 во 6:15 часот, на возраст од 78. Претседателот Кенеди нареди спуштање на знамињата на половина копје во нејзиното сеќавање. амбасадор во ОН, Adlai Стивенсон, "Соединетите Држави, Обединетите нации,светот, загуби еден од своите големи граѓани. Г-ѓа Елеонора Рузвелт е мртва, и повеќе го нема пријателот на целото човештво."
 
 
На нејзиниот погреб во Хајд парк присуствуваа претседателот Џон Ф. Кенеди и поранешните претседатели Труман и Ајзенхауер. Во панихида, [[Adlai Stevenson|Adlai Стивенсон]] праша: "Кои други поедино човечко битие,успеа да допре и да трансформира толку многу во своето постоење?" Стивенсон, исто така, рече дека Рузвелт била личност ", која побрзо би запалила свеќа одколку да би ја проколнала темнината." Таа беше погребан веднаш до Френклин на семејниот имот во [[Hyde Park, New York|Хајд Парк, Њујорк]] на 10 ноември 1962 година.
 
 
== '''Спомен на Елеонор Рузвелт''' ==
 
* [http://www.whitehouse.gov/history/firstladies/ar32.html White House Biography of Eleanor Roosevelt]
 
* [http://www.ervk.org/index.htm The Eleanor Roosevelt Center at Val-Kill]
 
* [http://www.fdrlibrary.marist.edu/ Franklin D. Roosevelt Presidential Library and Museum]
 
* [http://www.firstladies.org/ National First Ladies' Library]
 
* [http://www.feri.org The Franklin and Eleanor Roosevelt Institute]
 
* [http://www.nps.gov/elro Eleanor Roosevelt National Historic Site (Val-Kill Cottage)]
 
* [http://www.gwu.edu/~erpapers/ The Eleanor Roosevelt Papers Project (including over 8000 of her "My Day" newspaper columns, as well as other documents and audio clips)]
 
* [http://www.nps.gov/history/NR/twhp/wwwlps/lessons/26roosevelt/26roosevelt.htm ''First Lady of the World: Eleanor Roosevelt at Val-Kill,'' a National Park Service Teaching with Historic Places (TwHP) lesson plan]
 
* [http://www.teddyroosevelt.com TeddyRoosevelt.com: Information about Eleanor and her favorite uncle, President Theodore Roosevelt.]
 
* [http://newdeal.feri.org/er/er09.htm Some of My Best Friends Are Negro]: Mrs. Roosevelt and her views on race.
 
* [http://www.gwu.edu/~erpapers/abouteleanor/erbiography.cfm Online Biographical Sketch at George Washington University's Eleanor Roosevelt archival papers site]
 
* [http://www.americanrhetoric.com/speeches/eleanorrooseveltdeclarationhumanrights.htm Text and Audio of Eleanor Roosevelt's Address to the United Nations General Assembly]
 
* [http://libx.bsu.edu/collection.php?CISOROOT=%2FElRoos Audio, photographs and transcript documenting Eleanor Roosevelt's speech to a convocation in Assembly Hall at Ball State Teachers College] (now Ball State University) in Muncie, Indiana
 
* [http://www.pbs.org/wgbh/amex/eleanor/ ''American Experience: Eleanor''] web site for documentary program, including 28 ''My Day'' columns and excerpts from her FBI file
 
* [http://select.nytimes.com/gst/abstract.html?res=F60D1FF83454157B93CAA9178AD95F468685F9 "Mrs. Roosevelt dies at 78", New York ''Times'' obituary, November 8, 1962.]
 
* [http://www.trumanlibrary.org/eleanor/ The Truman Library's collection of correspondence between Eleanor Roosevelt and President Harry S. Truman.]
 
* [http://www.archive.org/details/thisismyhistory008124mbp ''This Is My Story'' by Eleanor Roosevelt. (Her 1937 autobiography)]
 
* [http://www.nps.gov/roca/ Roosevelt Campobello International Park website]
 
* [http://www.folkways.si.edu/albumdetails.aspx?itemid=1039/ ''Human Rights: A Documentary on the United Nations Declaration of Human Rights by Eleanor Roosevelt (1958)''] at Smithsonian Folkways
 
* [http://www.folkways.si.edu/albumdetails.aspx?itemid=1048/ ''But the Women Rose, Vol.2: Voices of Women in American History (1071)''] at Smithsonian Folkways
 
* [http://www.hrc.utexas.edu/multimedia/video/2008/wallace/roosevelt_eleanor.html Eleanor Roosevelt] interviewed by Mike Wallace on ''The Mike Wallace Interview'' November 23, 1957
 
* [http://www.erooseveltudhr.org Celebrate ER's legacy of the UDHR]
{{s-start}}
{{s-new|rows=2}}
 
{{s-ttl|title=Chairman of the [[United Nations Commission on Human Rights]]|years= 1946–1952}}
 
{{s-aft|after=[[Charles Malik]]}}
|-
 
{{s-ttl|title=United States Representative to the [[United Nations Commission on Human Rights]]|years= 1947–1953}}
 
{{s-aft|after=Mary Lord}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Први дами на САД|Рузвелт, Елинор]]