Разлика помеѓу преработките на „Папете“

Одземен 1 бајт ,  пред 8 месеци
с
правописна исправка, replaced: сеуште → сè уште using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (правописна исправка, replaced: сеуште → сè уште using AWB)
insee=98735|
postal_code=98714|
mayor=[[Мишел Билјар]]|term=[[1995]] – сеуштесè уште|
longitude=|latitude=|
elevation_m=|elevation_min_m=0|elevation_max_m=621|
{{coord|17|32|S|149|34|W|type:city|display=title}}
 
'''Папете''' ([[тахитски јазик|тахитски]]: ''Papeete'' („вода од кошница“,<ref name="Kay2001p102">Kay, p102</ref> ({{pronounced|papeʔete}}) е [[главен град|главен]] и најголем град во [[Француска Полинезија]], прекуморска територија на [[Франција]] на [[Пацифик]]от. Општината е сместена на островот [[Тахити]], на [[Приветрени Острови|Приветрените Острови]].
 
[[Урбано подрачје|Урбаното подрачје]] на Папете има вкупно население од 131.695 жители (август 2007), додека самиот град има 26.017 жители.<ref>{{fr icon}} {{цитирана веб страница| url=http://www.ispf.pf/(k1aciwf4z0fyap45ghzhgm55)/stat/demo/rp2007/pdfs/poplegales2007.pdf| title=Recensement de la population 2007| author=Institut Statistique de Polynésie Française (ISPF)|format=PDF|accessdate=2007-12-02}}</ref>
 
== Фусноти ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Главни градови во Океанија]]
[[Категорија:Друштвени Острови]]