Разлика помеѓу преработките на „Плејстејшн“

Додадени 5 бајти ,  пред 4 месеци
с
правописна исправка, replaced: сеуште → сè уште (5) using AWB
с (clean up, replaced: тријаголник → триаголник using AWB)
с (правописна исправка, replaced: сеуште → сè уште (5) using AWB)
== Историја ==
===== Почетоци =====
Плејстејшн беше идеја на [[Кен Кутараги]],директор на Сони кој само што излегол од хардверското инжињерско одделение во тоа време и подоцна наименуван како "Таткото на Плејстешн".Конзолата датира уште од 1988мата година каде што првобитно беше здружен проект помеѓу Нинтендо и Сони за да се создаде ЦД-РОМ за [[Супер Нинтендото]].Плејстешнот дебитираше на Електронското шоу на потрошувачите(ЕШП) во Јуни 1991та година кога Сони ја обелодени конзолата Супер Фамиком/СНЕС со вграден ЦД-РОМ драјвер(кој ја соедини Грин Бук технологијаа или ЦДИ).Сепак,ден по известувањето на ЕШП,Нинтендо најави раскинување на партнерството со Сони,избирајќи го Филипс но дека ке продолжи да ја користи истата технологија.Нинтендо го раскина договорот поради немање можност да се дојде до спогодба како да се подели приходот помеѓу двете фирми.Раскинот на партнерството го збесна претседателот на Сони Норио Охга,кој одговори со поставување на Кутараги како главен и одговорен во развивање на ривалскиот проект против Нинтендо.Во тоа време преговорите меѓу Нинтендо и Сони беа сеуштесè уште активни,со тоа што Нинтендо упати понуда до Сони за улога на "не-играчка".земајќи го во предвид новото партнерство со Филипс.Кутараги кој се соочуваше со зголемени критики околу неговата работа со цел влегување во индустријата за видео игри внатре во Сони,навремено ја го одби предлогот.Службено преговорите завршија во Мај 1992рата година и со цел да се одлучи судбината на проектот Сони Плејстејшн,во Јуни 1992рата година се одржа состанок помеѓу претседателот на Сони Охга,раководителот Кутараги и неколку постари членови на управниот одбор на Сони.Кутараги на состанокот на одборот му го го разоткри сопствениот систем заснован на ЦД-РОМ на кој што тој работел и кој вклучува играње видео игри со 3Д графика.Претседателот на Сони Охга најпосле реши да го врати проектот по потсетувањето од Кутараги за претрпеното понижување од Нинтендо.Меѓутоа,поради силно спротивставување на мнозинството присутно на состанокот исто така како и распространета внатрешна спротивставеност кон проектот од постарата генерација на извршните органи на Сони,Кутараги и неговиот тим мораа да бидат сменети од делокругот на Сони во Сони Мјузик,што е една целосна одделна финансиска единка во посед на Сони,за да се врати проектот и одржат односите со Филипс за развивање на проектот ММЦД(што помогна до создавањето на ДВД технологијата)
===== Создавање на Сони Компјутер Ентертеинмент =====
Во [http://Сони%20Мјузик Сони Мјузик] Кутараги работеше близу до главниот извршен уредник на Сони Мјузик,[http://Шигео%20Марујама Шигео Марујама] и [http://Акира%20Сато Акира Сато] за на 16ти Ноември 1993та да го основаат [http://Сони%20Компјутер%20Ентертеинмент%20Инк www.scei.co].(СКЕИ).Комплекс згради на СКЕИ беше неговото почетно партнерство со Сони Мјузик што му помогна на СКЕИ да привлече креативен кадар во компанијата и исто така да му потпомогне за изработување,продажба и производство на дискови,нешто што Сони Мјузик веќе го правеше со Музички Дискови.Двајцата последни клучни членови на СКЕИ беа [http://Тери%20Токунака Тери Токунака],претседателот на СКЕИ од раководството на Сони и [http://Олаф%20Олафсон Олаф Олафсон].Последниот беше главен извршен уредник и претседател на Сони Интерактив Ентертеинмент со база во Њу Јорк што беше матичната компанија за [http://Американскиот%20Сони%20Компјутер%20Ентертеинмент Американскиот Сони Компјутер Ентертеинмент](АСКЕ) формиран за 1994тата година.
Во 2012та година Сони откри нов "[http://Супер%20Слим Супер Слим]" Плејстејшн 3.Новата конзола која има целосно редизајнирана кутија со лизгачка врата што го покрива уредот за дискетите(преместен на врвот на конзолата) тежи два килограм и е скоро три килограми и тристашеесет грама полесен од претходниот тенок "слим" модел.Конзолата е достапна со хард диск или од 250 гигабајти или 500 гигабајти.Достапни се неколку пакети што вклучуваат Супер Слим ПС3 и избор на игри.
===== Систем за следната генерација (ТБА) =====
Следната Плејстејшн конзола Плејстејшн 4 или Плејстејшн Орбис дека до Април 2012та година била во развој и од крајот на 2009 почетокот на 2010 година се шпекулира дека ке биде откриена за време на или пред Е3 2013 Сони на прес конференцијата во Лос Анџелес помеѓу 11ти и 13ти јуни 2013та година.Според видеогамер.цом се смета дека конзолата подлежи на истражување и развој уште од Август 2010та година.На веб страната на Сони Компјутер Ентертеинмент,оддел под името "Орбис"што го презентирајќи ги информациите за опремата за развој, предложи внатрешното име на конзолата да биде Орбис.На втори Ноември 2012та година беше соопштено покажувањето на опремата за развој на различни развивачи на игри,што се служат со АМД Фјужн АПУ чипсет.Поранешениот постар потпретседател на [http://Сони Сони], Скот Род,на 6ти Јуни 2012та година изјави дека тие треба да претстават голем број игри на пазарот и дека имаат позначајни приоритети во однос на ПС4.Тој исто така потврди дека Плејстејшн 2 продолжи добро да се распродава во некои делови од светот(и игрите за него продолжија да се издаваат),затоа Сони сеуштесè уште го подржуваше.
== Рачни системи ==
===== Плејстејшн Портабл (2004) =====
===== Моделите 2000 и 3000 =====
[[File:PSP-2000.jpg|thumb|A PSP-2000 console]]
Пуштен во продажба во Септември 2007мата година,ПСП Слим и Лајт (уште познат и како ПСП-2000) беше првото поголемо хардверско коригирано издание на Плејстејшн Портабл.Слим и Лајт беше 33 проценти полесен 19 проценти потенок од оригиналниот Плејстејшн Портабл.Издржливоста на батеријата исто така беше намален за една половина,но времето на активна работа остана исто со претходниот модел поради ниската потрошувачка на енергија.Батериите на постарите модели сеуштесè уште би работеле и тие го зголемуваат времето на активно играње.ПСП Слим и Лајт има нови сјајни завршетоци.Неговиот сериски уред исто така беше изменет со цел да се стави на располагање нов видео излез(додека овозможување на постарите ПСП далечински управувачи е несоодветно).На ПСП-2000,игрите за ПСП ќе се приклучуваат единствено на надворешни монитори или телевизори во постепен начин на скенирање,така што телевизорите кои не подржуваат ваков метод нема да ги прикажуваат игрите за ПСП;не играчко видео ќе биде вклучено во постепен или испреплетен начин.Полнење преку УСБ уред исто така стана возможно.Наводно, копчињата на Слим и Ласт се многу почуствителни.Во 2008ма Сони издаде ново хардверско коригирано издание наречено ПСП-3000 што вклучуваше неколку својства што Слим и Лајт ги немаше,како што се вграден микрофон и надграден екран,исто така и можноста да се вклучат игри за ПСП во испреплетен начин(интерлејс).
===== Моделот ПСП Гоу (2009) =====
[[File:PSPGo - Piano Black.png|thumb|Piano Black PSP Go (open position)]]
[http://Најголемите%20Хитови Најголемите Хитови](Северна Америка),[http://Платинум%20Рејнџ Платинум Рејнџ](територии на ПАЛ) и Д Бест (Јапонија и Азија) се видеоигри за Сони Плејстејшн,Плејстејшн 2, Плејстејшн 3 и Плејстејшн Портабл конзолите што службено Сони повторно ги издаде по пониски цени.Секоја област има свои квалификации за да влезе во програмот за повторно издавање.На почетокот.во текот на ерата на Плејстејшн,една игра мораше да распродаде најмалку 150.000 примероци (подоцна 250.000) и да се најде на пазарот барем една година за да влезе во дострелот на Најголемите Хитови.Во ерата на Плејстејшн 2 побарувањата за најмал број продадени копи се зголеми на 400.000 и играта мораше да остане на пазарот најмалце девет месеци.За Плејстејшн Портабл игрите мораа да останат на пазарот барем девет месеци и со распродадени 250.000 или повеќе примероци.Денес,игра за Плејстејшн 3 на пазарот мора да се задржи десет месеци и да распродаде најмалку 500.000 примероци за да го задоволи критериумот на Најголемите Хитови.ПС Уан Класикс беа игри што се издаваа првично за Плејстејшн и повторно се издаваа на [http://Плејстејшн%20Стор Плејстејшн Стор] за Плејстејшн 3 и Портабл.Класикс ХД се компилации на игри за Плејстејшн 2 што се прилагодени за Плејстејшн 3 на само еден диск со дадатни својства како што се графика со зголемена резолуција,Плејстејшн Мув подршка,3Д подршка и трофеи на Плејстејшн Мрежата.Плејстејшн Мобајл (поранешен Плејстејшн Суит) е повеќе наменски софтверски систем што има за цел снабдување на содржината на Плејстејшн,моментално оригиналните игри за Плејстејшн преку неколку уреди вклучувајќи ги уредите на Плејстејшн Сертифајд Андроид и Плејстејшн Вита.
== Служби на интернет ==
Играњето на интернет на Плејстејшн прво започна во Јули 2011та година со издавањето на безимената интернет служба на Плејстејшн 2 во Јапонија.Подоцна,во Август 2002ра година беше повторно издадена во Северна Америка,проследено од издавање во Европа во Јуни 2003тата.Службата е сеуштесè уште активна и продолжува да се употребува од страна на гејмерите.
Издадена во 2006тата година,[http://Плејстејшн%20Мрежата Плејстејшн Мрежата] е служба на интернет што се фокусира на мултиплеер играње на интернет и доставување на дигитална медиа.Службата е овозможена и под водство на Сони Компјутер Ентертеинмент во корист на конзолите за видеоигри Плејстејшн 3 и Плејстејшн Портабл.Службата моментално брои над педесет милиони корисници ширум светот.Сони Ентертеинмент Мрежата овозможува други предности како што се Плејстејшн Хоум,Плејстејшн Стор и Трофеи.
===== Плејстејшн Стор =====
== Медиуми ==
===== Списанија =====
Брендот на Плејстејшн има широка серија на списанија од различни континенти,што опфаќаат статии и приказни поврзани со Плејстејшн.Голем дел од овие списанија се во тесна соработка со Сони и затоа често одат во пакет со демо дискови за игри за Плејстејшн,на пример Официјалното Плејстејшн Списание на САД издаде демо дискови за [http://Фајнал%20Фантази Фајнал Фантази] ВИИ.Имено Плејстејшн моментно има три списанија кои сеуштесè уште кружат,а тоа се:''Плејстејшн:Официјалното Списание'' , ''Плејстејшн Официјало Списание и Официјалното Списание на Плејстејшн''(Австралија).Меѓутоа,низ годините многу списанија на Плејстејшн се размножија додека неколку згаснаа,како на пример Официјалното Плејстејшн Списание на САД,Официјалното Плејстејшн Списание на Обединетото Кралство и Официјалното Плејстејшн 2 Списание на Обединетото Кралство.
===== Списание ЦД-РОМ =====
[http://Плејстејшн%20Андерграунд Плејстејшн Андерграунд] беше нетрадиционално списание што Сони Компјутер Ентертеинмент Америка го произведуваше и издаваше од пролетта 1997ма до пролетта 2001та година.Претплатниците добиваа две цедеа за Плејстејшн заедно со брошура шарено пакување на секој четврти број.Цедеата содржеа интервјуа,измами за игрите,потези на програмерите,демоа за игри и уникатни снимања на Меморските картички.Неколку изданија покажаа како се создава игра од почетен дизајн се до конечен производ.Бидејќи цедеата можеа само да се пуштаат на Плејстејшн,тоа се покажа како успешна маркетинг алатка што предизвика издавање на Плејстејшн Андерграунд Џем Пекс Демо цедеа и што содржеа мислења од претходните изданија на Плејстејшн Андерграунд ,и навидум заедно со онолку демоа за игри колку што едно цд може да собере. За разлика од Плејстејшн Андерграунд тие беа достапни во повеќе од продавниците по цена од 4.95 долари,се издаваа двапати годишно и тоа во Лето и Зима и обично во центарот на вниманието ги земаа ново издадените игри или оние кои допрва доаѓаа.Од 2001 ва година,Сони одлучи да го укине Андерграунд за да се фокусира на [http://ЏемПекс ЏемПекс] со издавањето на Плејстејшн 2.Денес главно дисковите од Плејстејшн Андерграунд се во рацете на колекционерите.