Разлика помеѓу преработките на „Ал-Каеда“

Додадени 4 бајти ,  пред 4 месеци
с
правописна исправка, replaced: сеуште → сè уште (4) using AWB
с (clean up, removed: |ref=harv using AWB)
с (правописна исправка, replaced: сеуште → сè уште (4) using AWB)
Филозофијата на управување на Ал-Каеда е опишана како „''централизација на одлука и децентрализација на извршување''“"<ref>al-Hammadi, Khalid, "The Inside Story of al-Qa'ida", part 4, ''Al-Quds al-Arabi'', March 22, 2005</ref> . После војната против тероризмот се сметало дека лидерството на Ал-Каеда станало ''географски изолирано'', што довело до појава на ''децентрализирано лидерство на регионални групи користејќи го брендот на Ал-Каеда''.<ref>{{cite web|author=Aug 13, 2004 |url=http://www.atimes.com/atimes/Middle_East/FH13Ak05.html |title=Evolution of the al-Qaeda brand name |publisher=Atimes.com |date=August 13, 2004 |accessdate=March 22, 2010| archiveurl= http://web.archive.org/web/20100411010338/http://www.atimes.com/atimes/Middle_East/FH13Ak05.html| archivedate= April 11, 2010 <!--DASHBot-->| deadurl= no}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.sitemaker.umich.edu/satran/files/twq06spring_atran.pdf |title=The Moral Logic and Growth of Suicide Terrorism&nbsp;– SPRING 2006 |format=PDF |accessdate=March 22, 2010}}</ref>“
 
Многу експерти за тероризам сметаат дека глобалното [[џихад|џихадско движење]] на било кое ниво не е предводено од лидерите на Ал-Каеда. Иако Бин Ладен пред неговата смрт сеуштесè уште имал големо идеолошко влијание врз некои муслимански екстремисти, сепак експертите тврдат дека Ал-Каеда била фрагментирана со текот на годините во различни регионални движења кои немаат голема меѓусебна поврзаност. [[Марк Сагеман]], психијатар и поранешен советник во [[ЦИА|Централната разузнавачка агенција]], рекол дека сега Ал-Каеда: „ќе биде само симболичка ознака за движење кое е насочено против Западот. Не постои чадор-организација. Ние сакаме во нашите глави да си создадеме измислен ентитет, но тоа не е реалноста со која се соочуваме“<ref name="FT Threat">{{Cite news|last=Blitz|first=James|journal=Financial Times|title=A threat transformed|date=19 јануари 2010|url=http://www.ft.com/cms/s/0/af31e344-0499-11df-8603-00144feabdc0.html}}</ref>.
 
Ова гледиште го отсликува исказот на Осама Бин Ладен во неговото интервју од октомври [[2001]] година за [[Тајсер Алуни]]:
 
=== Теренски оперативци ===
Бројот на лица во организацијата кои поминале низ одредена воена обука и се способни да управуваат со бунтовнички сили, во голема мера е непознат. Во [[2006]] година било проценето дека Ал-Каеда имала неколку илјади команданти распоредени во 40 различни држави<ref name="Cassidy">{{Harvnb|Cassidy|2006|p=9}}.</ref>. Од [[2009]] година се верувало дека од 200 до 300 членови биле сеуштесè уште активни команданти.<ref>{{cite web
|url=http://www.slate.com/id/2211994/
|title=The Terrorists-Are-Dumb Theory: Don't mistake these guys for criminal masterminds
|archiveurl = http://web.archive.org/web/20070101144608/http://www.tpmcafe.com/story/2006/1/18/13810/7770| archivedate = 1 јануари 2007}}</ref>. Белешки од состанокот на Бин Ладен и останатите на [[20 август]] [[1988]] година, укажуваат дека Ал-Каеда тогаш била формална група: „организирана исламска фракција, чија цел е да го возвиши Божјиот збор и да ја направи неговата религија победничка“. Листата на барања за членство ги вклучувала следниве: способност за слушање, добри манири, послушност и давање завет за послушност кон надредените<ref>{{Harvnb|Wright|2006|pp=133–134}}.</ref>.
 
Според Рајт, вистинското име на групата не било употребувано во јавни изјави бидејќи „нејзиното постоење сеуштесè уште било чувано во тајност“<ref>{{Harvnb|Wright|2006|p=260}}.</ref>. Според неговите истражувања Ал-Каеда била формирана на [[11 август]] [[1988]] година, на средба помеѓу „неколку лидери од повисок ранг“ на Египетскиот исламски џихад, [[Абдула Азам]], и Бин Ладен каде било договорено да се здружат парите на Бин Ладен со стручноста на организацијата Исламски џихад и да ја воведат џихадската кауза насекаде откако Советскиот сојуз се повлекол од Авганистан<ref name="RebellionWright">{{Harvnb|Wright|2008}}.</ref>.
 
Бин Ладен сакал да основа невоени операции во други делови од светот, за разлика од Азам кој сакал да се фокусира на воени кампањи. Откако Азам бил убиен во [[1989]] година, МАК се разделила, а голем број се придружиле на организацијата на Бин Ладен.
Во текот на 1990-тите години, започнала да се појавува нова сила. [[Талибанци]]те (буквално, студенти) биле составени од младите во Авганистан, многу од кои останале сираци после војната и многу од нив биле школувани во мрежата на исламски училишта ([[медреса]]) која се ширела брзо, во [[Кандахар]] или во камповите за бегалци на авганистанско-пакистанската граница.
 
Според [[Ахмед Рашид]], петмина лидери од талибанците биле дипломци на [[Дарул Улум Хакнија]], училиште во малиот град [[Акора Катак]]<ref name="Harvnb|Rashid|2002">{{Harvnb|Rashid|2002}}.</ref>. Градот се наоѓа близу [[Пешавар]] во [[Пакистан]], но населен е најмногу од авганистански бегалци<ref name="Harvnb|Rashid|2002"/>. Оваа институција во своето учење ги прикажувала верувањата на салафите и најмногу од финансиите на училиштето биле приватни донации од богати [[Арапи]]. Познаниците на Бин Ладен сеуштесè уште переле најмногу пари преку овие донации, користејќи „бескрупулозни“ исламски банки за да ги префрлат парите на низа добротворни организации кои служат како водечки групи на Ал-Каеда, или пренесувајќи куфери полни со кеш, директно во Пакистан<ref>{{Harvnb|Napoleoni|2003|pp=121–123}}; {{Harvnb|Akacem|2005}} ("[Napoleoni] does a decent job of covering al-Qaida and presents some numbers and estimates that are of value [to terrorism scholars].").</ref>. Други четворица талибански лидери посетувале слично финансирани и влијателни училишта во Кадахар.
 
Многу од муџахедините кои подоцна им се придружиле на талибанците, се бореле заедно со авганистанскиот воен лидер [[Мухамед Наби]] за време на руската инвазија. Групата исто така ја имала поддршката од повеќето авганистански арапски борци.