Разлика помеѓу преработките на „Бил Гејтс“

Додаден 1 бајт ,  пред 8 месеци
с
правописна исправка, replaced: сеуште → сè уште (2) using AWB
(Одбиена последната промена (од 77.28.209.141) и ја поврати преработката 3877643 на Ehrlich91)
с (правописна исправка, replaced: сеуште → сè уште (2) using AWB)
| children = три
| website = www.gatesnotes.com
| footnotes = <div style="text-align:center;"><font size="2">[http://www.microsoft.com/presspass/exec/billg/default.aspx Официјално мрежно место]]</font></div>
}}
 
 
== Резиме ==
Бил Гејтс е основачот на Microsoft заедно со Пол Ален и еден од највлијателните луѓе во информатичката индустрија. Уште се занимава со инвестирање, филантропија и пишување. Во Микрософт работи како генерален директор, и сеуштесè уште поседува најголем дел од акциите со 6.4%. Има напишано повеќе книги, додека во периодот од 1995 година па се до 2009 со исклучок на 2008мата кога бил трет. Бил Гејтс е еден од пионирите на индустријата за персонални компјутери и најпознатиот меѓу нив. Повеќе пати бил обвинуван и суден заради неговите бизнис тактики кои се сметале за не компетитивни. Подоцна тој донира огромни количини пари на разни организации за добротворни цели и програми за научни истражувања преку Bill & Melinda Gates Foundation.
 
== Основни биографски податоци ==
== Богатство и слава ==
 
Со самото појавување на Microsoft на пазарот за информатичка технологија богатството на Бил Гејтс тргнало по растечка линија која никогаш не ја сменила насоката. Во 1987 година официјално станал билионер според магазинот Форбс. Бил сеуштесè уште немал наполнето ни 32 години. Станал најмладиот билионер кој тоа го постигнал сам и со свој труд. Таа година тежел 1.25 билиони долари. Подоцна Тајм магазинот го класифицирал меѓу 100те највлијателни луѓе на 20тиот век, како и еден од 100те највлијателни луѓе за 2004та,2005та и 2006та година. Во 2006 година бил изгласан како 6ти на листата "Херои на Нашето Време", но првото место на листата на еден медиум го однел во 1998 на листата "Топ 50 сајбер елита". 2011та ја помина како 5ти најмоќен човек на планетава според Форбс магазинот.
Во 1991вата година владата на Соединетите Американски Држави се посомнеавала во Microsoft дека држи монопол на американскиот пазар. Истражувањето траело до 1993та година. Следната година одделот за правда на владата на САД поднела тужба против Microsoft. Сепак судењето започнало дури во 1998мата година. Било донесено решение Microsoft да биде поделен на два дела, еден за производство на оперативниот систем, и друг за останатиот софтвер. Но сепак сето тоа завршило во 2007мата година.
 
 
{{САД-биог-никулец}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Гејтс, Вилијам Хенри III}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Гејтс, Вилијам Хенри III}}
[[Категорија:Американски програмери]]
[[Категорија:Американски стопанственици]]