Разлика помеѓу преработките на „Вилијан Борхес да Силва“

с
clean up, replaced: language=Portuguese → language=pt using AWB
с (clean up, replaced: language=Portuguese → language=pt using AWB)
}}
 
'''Вилијан Борхес да Силва''' (роден на [[9 август]] [[1988]], во [[Рибеирао Пирес]]) попознат само како '''Вилијан''' е [[Бразил|бразилскибразил]]ски [[фудбалер]], [[Среден ред (фудбал)|играч од средниот ред]] на [[ФК Челси|Челси]] и на [[Фудбалска репрезентација на Бразил|бразилската репрезентација]].
 
==Технички карактеристики==
Брз, агилен, вреден и технички надарен играч, познат по своите брзи нозе, забрзување и експлозивен стил на игра, што му овозможува да ги предрибла противничките играчи со брзина и да држи блиска контрола над топката; во типичен бразилски стил, тој, исто така, често знае да користи финте и трикови, како што е [[Флип флап (фудбал)|флип флап]], со цел да ги збуни и изненади дефамзивците.<ref>{{cite web|url=http://www.espnfc.us/blog/tactics-and-analysis/67/post/1839828/cox-chelsea-mourinho-believe-in-the-power-of-pace|title=Chelsea prove that speed is key in modern football|publisher=ESPN FC|author1=Michael Cox|date=3 February 2014|accessdate=30 January 2016}}</ref><ref>{{Cite web|url = http://www.mirror.co.uk/sport/row-zed/forget-eden-hazard-willian-actually-5796436|title = Forget Eden Hazard – is Willian actually Chelsea's most skillful player?|work=The Mirror|first = Jim|last = Daly|accessdate = 2016-01-27}}</ref><ref name=eurosport.com>{{cite web|url=http://www.eurosport.com/football/arsenal-v-chelsea-player-ratings_sto4694726/story.shtml|title=Arsenal v Chelsea – player ratings|publisher=Eurosport|date=26 April 2015|accessdate=30 January 2016}}</ref><ref>{{cite web|url=http://metro.co.uk/2014/11/12/willian-beats-two-defenders-with-incredible-elastico-skill-during-brazil-v-turkey-4946536/|title=Willian beats two defenders with incredible 'elastico' skill during Brazil v Turkey|website=Metro|location=UK|publisher=The Metro|author1=Will Giles|date=12 November 2014|accessdate=30 January 2016}}</ref> Најмногу му одговараат позициите [[Крило (фудбал) | крило]] и [[Среден ред (фудбал)|офанзивен играч од средниот ред]],<ref name="Willian: Chelsea's shining light in a season of darkness">{{cite web|url=http://www.fourfourtwo.com/features/willian-chelseas-shining-light-season-darkness#:b-YDgt5IWKGniA|title=Willian: Chelsea's shining light in a season of darkness|publisher=FourFourTwo|author1=Edward Stratmann|date=9 December 2015|accessdate=30 January 2016}}</ref><ref name=chelseafc.com/><ref>{{cite web|url=http://www.mirror.co.uk/sport/football/news/chelsea-winger-willian-happy-shoulder-6784793|title=Chelsea winger Willian happy to shoulder burden as Jose Mourinho looks to solve Chelsea crisis|work=The Mirror|author1=Darren Lewis|date=6 November 2015|accessdate=30 January 2016}}</ref> каде неговата висока издржливост, визија и креативност му овозможува да ја поврзува играта помеѓу поповлечените играчи од средниот ред и напаѓачите, и да создадава шанси за гол.<ref name=eurosport.com/><ref name=chelseafc.com>{{cite web|url=http://www.chelseafc.com/teams/first-team/willian.html|title=Willian|publisher=Chelsea F.C.|accessdate=30 January 2016}}</ref> Исто така е солиден изведувач на [[Слободен удар (фудбал)|слободни удари]].<ref>{{Cite web|url = http://www.skysports.com/football/news/15116/10078322/willians-free-kick-record-for-chelsea-is-the-best-in-europe|title = Willian's free-kick record for Chelsea is the best in Europe|website = Sky Sports|accessdate = 2016-01-27}}</ref>
 
==Клупска кариера==
===Коринтијанс===
Вилијан ја започнал својата кариера во младинскиот сектор на [[ФК Коринтијанс | Коринтијанс]], на кој му се приклучил во 1998 година на возраст од 9 години.
 
Во 2007 година, откако поминал низ сите младински категории на клубот, Вилијан започнал редовно да игра за првиот тим на Коринтијанс, каде што го носел дресот со број 10. Тој направил пет настапи во лигата за време на неговата [[Кампеонато Бразилеиро Серија А 2006 | првата сезона]] со сениорите, во која Коринтијанс завршил на средината на табелата. Тој го направил својот пробив со Коринтијанс во текот на следната сезона, кога настапувајќи во 11 лигашки натпревари, тој постигнал два гола, и направил вкупно 29 настапи во сите натпреварувања за клубот, но бидејќи Коринтијанс завршил на 17-тото место во [[Кампеонато Бразилеиро Серија А 2007 | Серија А]] биле соочени со испаѓање од лигата.<ref>{{cite web|url=http://esporte.uol.com.br/futebol/ultimas/2007/12/02/ult59u138854.jhtm |title=Corinthians fecha ano trágico com o rebaixamento à segunda divisão |work=Esporte |date=2 December 2007 |accessdate=9 September 2014 |language=Portuguesept }}</ref>
 
===Шахтар Донецк===
[[File:WILLIAN.jpg|thumb|left|Вилијан во дресот на [[ФК Шахтар Донецк|Шахтар Донецк]] против [[ФК Јувентус|Јувентус]] во 2012]]
На 23 август 2007 година, Вилијан потпишал петгодишен договор со [[ФК Шахтар Донецк | Шахтар Донецк]] за трансфер сума од 14 милиони евра.<ref>{{cite web|url=http://shakhtar.com/en/news/4731|title=FC Shakhtar signed Willian|first=FC Shakhtar Press|last=Office}}</ref> Своето деби за украинскиот клуб го направил на 15 септември во првенствената победа со 2–1 над [[ФК Чорноморец Одеса|Чорноморец Одеса]], влегувајќи како замена од клупата за резерви на местото на сонародникот [[Жадсон Родреигес да Силва|Жадсон]] во 57-мата минута. Својот прв гол за клубот го постигнал на 31 октомври во победата со 4-1 над [[ФК Арсенал Киев | Арсенал Киев]] во [[Фудбалски куп на Украина|Купот на Украина]]. На 6 ноември, Вилијан го направил своето деби во [[УЕФА Лига на шампиони|Лигата на шампионите]] во поразот со 3-0 од италијанскиот [[ФК Милан|Милан]] во [[УЕФА Лига на шампиони 2007/08#Група Д|групната фаза од сезоната 2007-2008]], заменувајќи го [[Разван Рац]] во 73-тата минута.<ref>{{cite web|title=Shakhtar vs AC Milan 0–3|url=https://int.soccerway.com/matches/2007/11/06/europe/uefa-champions-league/joint-stock-company-fc-shakhtar-donetsk/ac-milan/513390/| date=21 September 2012}}</ref> Својата прва сезона во клубот ја завршил со вкупно 28 настапи, од кои 20 биле во лигата и 1 гол. Тој му помогнал на Шахтар да направи украински [[Двојна круна (фудбал)|дабл]] освојувајќи ги [[Премиер лига на Украина 2007-2008 | Премиер лигата]] и Купот на Украина.
 
===Анжи Махачкала===
На 31 јануари 2013 година, Вилијан се преселил во [[ФК Анжи Махачкала | Анжи Махачкала]] за сума околу 35 милиони евра.<ref>{{cite web|url=http://metro.co.uk/2013/01/31/chelsea-miss-out-on-willian-as-anzhi-close-on-deal-3376555/ |title=Chelsea miss out on Willian as Anzhi close in on deal |publisher=Metro |date=31 January 2013 |accessdate=23 August 2013 }}</ref><ref>{{cite web|url=http://msn.foxsports.com/foxsoccer/soccer/story/anzhi-signs-willian-from-shakhtar-donetsk-020113 |title=Anzhi signs Willian from Shakhtar |publisher=Fox Sports |date=1 February 2013 |accessdate=23 August 2013 }}</ref> Тој првично одлучил да го носи дресот со број 10, но поради ограничувањата на УЕФА во кои се наведува дека еден играч мора да носи број што се користел во Лигата на шампионите до крајот на сезоната, тој бил принуден да го носи бројот 88 што го избрал во Шахтар. Дебито на Вилијан за Анжи не било најдобро откако тој претрпел повреда во натпреварот против [[ФК Њукасл Јунајтед | Њукасл Јунајтед]] од [[УЕФА Лига Европа 2012-2013 | Лигата на Европа]].<ref>{{cite news|title=Willian delighted to sign for Anzhi Makhachkala|url=http://www.goal.com/en-gb/news/2892/transfer-zone/2013/02/02/3722203/willian-delighted-to-sign-for-anzhi-makhachkala|publisher=Goal.com|date=2 February 2013|accessdate=6 February 2013}}</ref> Тој го постигнал својот прв и единствен гол за Анжи на 14 април 2013 година во победата со 3-0 против [[ФК Волга Нижњи Новгород |Волга Нижњи Новгород]].
 
[[File:DK-Chel15 (9).jpg|thumb|right|Вилијан во дресот на [[ФК Челси|Челси]] во 2015.]]
 
===Челси===
На 25 август 2013 година, англискиот [[ФК Челси|Челси]] се согласил да плати 30 милиони фунти за да го доведе во својте редови Вилијан. Три дена подоцна на бразилецот му била одобрена работната дозвола и трансферот бил официјално комплетиран. Иако регулативите обично наведуваат дека играчите кои не се членки на ЕУ мора да бидат редовни репрезентативци, Вилијан добил работна дозвола и покрај тоа што имал само два настапи во тоа време, бидејќи комисијата на ФА сметала дека доколку тој не е Бразилец, тој би бил редовен.<ref>{{cite news|last1=Sheen|first1=Tom|title=Marcos Rojo: Why is it taking so long for Manchester United to get a work permit?|url=https://www.independent.co.uk/sport/football/premier-league/marcos-rojo-why-is-it-taking-so-long-for-manchester-united-to-get-a-work-permit-9699288.html|accessdate=30 August 2014|work=[[The Independent]]|date=29 August 2014}}</ref> Вилијан потпишал петгодишен договор со ''Сините'' и одбрал да го носи дресот со број 22.
 
Вилијан дебитирал на 18 септември против [[ФК Базел | Базел]] во Лигата на шампионите во поразот на домашен терен со 1-2.
 
==Репрезентативна кариера==