Разлика помеѓу преработките на „Купа (река)“

Додадени 67 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: clean up, replaced: language=Slovenian → language=sl using AWB
с (отстранета Категорија:Притоки на Сава; додадена Категорија:Савски слив користејќи го HotCat)
с (→‎top: clean up, replaced: language=Slovenian → language=sl using AWB)
| mouth_location = [[Сава]], [[Сисак]], [[Хрватска]]
| basin_countries = [[Хрватска]], [[Словенија]]
| length = 297 км<ref name="Croatia Yearbook 2015|page=49">{{Croatia Yearbook 2015|page=49}}</ref>
| source1_elevation = 313 м<ref name="SORS">{{cite web |url=http://www.stat.si/letopis/1998/01_98/01-10-98.asp?jezik=en |title=Reke, dolge nad 25 km, in njihova padavinska območja |year=2002 |publisher=Statistical Office of the Republic of Slovenia}}</ref>
| mouth_elevation = 130 м<ref name="SORS" />
| discharge1_avg = {{м3с|283}}
| basin_size = {{км2|10.032}}<ref name="Croatia Yearbook 2015|page=49">{{Croatia Yearbook 2015|page=49}}</ref>
}}
 
'''Купа''' — десна притока на [[Сава]] која оформува природна граница помеѓу северозападна [[Хрватска]] и југоисточна [[Словенија]]. Реката е долга 297 километри,<ref name="ISRBC">{{cite book |url=http://www.savacommission.org/dms/docs/dokumenti/documents_publications/publications/other_publications/sava_river_basin_analysis_report_high_res.pdf |title=Sava River Basis Analysis Report |date=September 2009 |chapter=Main Hydrographic Features in the Sava River Basin |publisher=International Sava River Basin Commission |place=Zagreb |page=13}}</ref> од кои 118 се на границата помеѓу двете земји, а останатите 179 се наоѓаат во Хрватска.<ref>{{cite book |url=http://www.arso.gov.si/vode/publikacije%20in%20poro%C4%8Dila/bilanca6190_2_BESEDILO.pdf |title=Površinski vodotoki in vodna bilanca Slovenije |language=Sloveniansl, English|trans_title=Surface Streams and Water Balance of Slovenia |first=Marko |last=Kolbezen |first2=Janko |last2=Pristov |year=1998 |isbn=961-6024-04-3 |publisher=Hidrometeorološki inštitut RS [Hydrometeorological Institute of the Republic of Slovenia] |page=8}}</ref>
 
Купа извира во Хрватска од планинскиот регион [[Горски Котар]], кој е сместен североисточно од [[Риека]], во областа на [[националниот парк Рисњак]]. Тече неколку километри на исток, каде се од левата страна ја прима реката [[Чабранка]], а потоа ја достига словенечката граница. Потоа тече помеѓу регионот [[Бела Краина]] на север и [[централна Хрватска]] на југ. Во Купа се влева реката [[Лахиња]] од левата страна во селото [[Примостек]], го поминува [[Врбовско]] и се одвојува од словенечката граница кога ќе ја помине [[Метлика]].