Разлика помеѓу преработките на „Нџамена“

Одземени 4 бајти ,  пред 1 година
с
clean up, replaced: language=French → language=fr using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (clean up, replaced: language=French → language=fr using AWB)
|footnotes = }}
 
'''Нџамена''' ([[француски]]: ''N'Djamena'', [[арапски]]: نجامينا ''Nijāmīnā'') е главен град на [[африка]]нската држава [[Чад]]. Со население од околу 993.492 жители, Нџамена е најголем град во државата. Нџамена се наоѓа на реката [[Чари (река)|Чари]], во близина влевањето на реката [[Когоне (река)|Когоне]] каде од спротива се наоѓа [[камерун]]скиот град [[Кусери]] со кого е поврзан со мост. Во рамките на државата Нџамена има посебен административен статус.
 
== Галерија ==
 
== Збратимени градови==
*{{flagicon|FRA}} [[Тулуз]] ([[Франција]]), од 1980.<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.adequations.org/spip.php?article165|title=Toulouse-N’Djamena: une solidarité durable|language=Frenchfr|work=Adequations|year=2008|accessdate=30 ноември 2009}}</ref>
*{{flagicon|RUS}} [[Ступино]] ([[Русија]]), од 2000.<ref>{{ru icon}} {{цитирана веб страница|url=http://www.mid.ru/ns-rafr.nsf/89414576079db559432569d8002421fc/d6d8fcf1a1c7ad25c32571210044bea9?OpenDocument|title=Российско-чадские отношения|date=16 февруари 2009|publisher=[[Russian Ministry of Foreign Affairs]]|accessdate=2009-07-23}}</ref>
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Нџамена|Нџамена]]