Разлика помеѓу преработките на „Плејстејшн“

Одземени 17 бајти ,  пред 4 месеци
с
clean up, replaced: тријаголник → триаголник using AWB
(Замена на Image:PlayStation3-DualShock3.jpg со Image:DualShock_3.jpg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: Criterion 4 (harmonizing names of file set)).)
с (clean up, replaced: тријаголник → триаголник using AWB)
Од википедија,бесплатната енциклопедија
Оваа статија е за марката "Сони Плејстејшн".За конзолата од 1994та година,погледни Плејстејшн(конзола).За други намени погледни Плејстејшн (разграничување)
.</sup>
 
<br />
<br />
'''Плејстејшнот'''(на [http://јапонски јапонски]: プレイステーション,на [http://Хепбуршка Хепбуршка] латиница:Пуреисутешон,официјална скратеница ПС) е серија на [[конзоли за видеоигри]] создадена и развиена [[Сони Копјутер Ентертенмент]].Со конзоли во петтата,шестата,седмата и осмата генерација.марката за првпат беше преставена на трети Декември 1994тата година во Јапонија.Марката се состои од вкупно три домашни конзоли,медиумско средиште,служба на интернет ,ракувачки ред,две рачни конзоли и телефон,како и бројни списанија.Првата конзола во оваа низа,[[Плејстешн]],беше првата конзола за видеоигри што испорача сто милиони примероци,што се случи девет години и шест месеци по почетното лансирање.Негиовиот наследник Плејстешн 2 е најдобро продаваната конзола до денес,со продажба на преку стошеесет милиони продадени примероци се до 31ви Јануари 2011та година.Последната конзола на Сони,[[Плестејшн 3]] распродаде преку 70.2 милиони конзоли ширум светот се до 30ти Септември 2012та година.
Првата рачна играчка конзола од серијата на Плејстејшн,Плејстејшн Портабл или ПСП,распродаде вкупно 71.4 милиони примероци ширум светот се до 14ти Септември 2011та година. Нејзиниот наследник Плејстејшн Вита,лансиран во Јапонија на 17ти Декември 2011та година и во многу други големи територии во Февруари 2011та распродаде повеќе од 1.2 милиони примероци с до крајот на Февруари 2012та година.
===== Плејстејшн Портабл (2004) =====
[[File:Psp-1000.jpg|thumb|The original PlayStation Portable]]
Пуштена во продажба во Март 2005та година,[http://Плејстејшн%20Портабл Плејстејшн Портабл](ПСП) беше првата рачна конзола која конкурираше на конзолата на Нинтендо ДС.Конзолата е прва која користи ново соптвен оптичко средство за складирање познато како [http://Универзал%20Медиа%20Диск Универзал Медиа Диск] (УМД),што може да зачувува и игри и филмови.Содржи внатрешен флеш мемориски складишен простор од 32 мегабајти,што може да се прошири преку Мемори Стик Про Дуо картичките.Има сличен распоред за управување како ПС3 со копчето со логото на Плејстејшн и копчињата тријаголниктриаголник,круг,икс.и квадрат.
===== Моделите 2000 и 3000 =====
[[File:PSP-2000.jpg|thumb|A PSP-2000 console]]
Во Јули 2006та година во Холандија се издаде рекламна кампања во која се употребија белец целосно облечен во бело и црн модел целосно облечен во црно за да ги споредат новиот бело керамички ПСП на Сони и првобитниот пиано црн ПСП.Серијата реклами ја отслика борбата помеѓу двата модела и привлече медиумски критики поради расизам,иако Сони е едноличен во тоа дека рекламата немала никаква расистичка порака.
===== ПСП е се што сакам за Божиќ =====
Во Ноември 2006та година,маркетинг компанија ангажирана од Американското одделение на Сони создаде веб страна под името "ПСП е се што сакам за Божиќ",дизајнирана да го промовира ПСП на со вирусна маркетинг техника.Страна содржи блог кој наводно го напишал тинејџерот "Чарли",кој се обидува да ги убеди родителите на неговиот пријател Џереми да му купат ПСП,и правејќи "музичко видео" од еден од нив двајца како "рапуваат" за ПСП.Посетителите на веб страната брзо дознаваат дека страната е регистрирана во маркетинг компанија,што ја разоткрива кампањата на страни како што се [[http://Јутуб%20Јутуб%5D www.youtube.com] и [http://диг диг].Сони беше приморан да признае дека всушност страната е маркетинг кампања и во едно интервју со неџт-ген.биз ,Сони призна дека "лошо ја изведе идејата".
== Прием ==
Во 2005та година Австралискиот весник Ди Ејџ напиша статија за брендот на Плејстејшн.Во бројните интервјуа спроведени со различни ликови од индустријата се најде и интервју со Др.Џефри Бренд,помошен професор за комуникација и медиуми на [http://Универзитеот%20Бонд Универзитеот Бонд] кој истакна, "Плејстејшн повторно ја подгреа нашата фантазија преку видеоигри"Дизајнерите на игри како што е Јошики Омамотого брендот го нарече "револуционерен-Плејстејшн го смени начинот на играње,пласманот,продажбата,имиџот и друго".додека Еван Велс од [http://Ноти%20Дог Ноти Дог] истакна: "Плејстејшн е одговорен што играњето игри е толку одлично"