Бранислав Ивановиќ: Разлика помеѓу преработките

с
јазична поправка, replaced: интернационален → меѓународен using AWB
Нема опис на уредувањето
с (јазична поправка, replaced: интернационален → меѓународен using AWB)
 
'''Бранислав Ивановиќ''' (роден на {{роден на|22|февруари|1984}}) е [[Србија|српски]] фудбалер и капитен на српскиот национален фудбалски тим кој игра за рускиот Зенит од [[Санкт Петербург]]. Тој игра во дефанзивата и може да игра како десен бек и десен централен бек.
Бранислав неговата кариера ја почна во [[Србија]], играјќи за клубот Ремонт, ФК Срем и [[ОФК Београд]]. Потоа тој се преселил во [[Русија]] каде што играл за [[ФК Локомотив Москва|Локомотив Москва]]. После две поминати години во [[Москва]] тој се преселил во [[Челзи]], каде што настапил девет сезони а тимот од [[Стемфорд Бриџ]]. Во јануари 2017 година, тој се вратил во Русија во тимот на Зенит. Тој играл за Србија на нивниот прв интернационаленмеѓународен турнир, [[Светско првенство во фудбал 2010|Светското фудбалско првенство 2010]].
Ивановиќ бил избран за десен бек на сезоната за [[ФА Премиер лига|Премиер лигата]] во сезоната 2009-2010 кога [[Челзи]] ја освоил титулата во [[Премиер лига на Англија|Премиер лигата]] и [[ФА Куп|ФА Купот]]от во [[2010]].
 
Бранислав е роден во [[Сремска Митровица]], а негови родители се Раде и Славица.
*{{Soccerbase}}
*[http://www.reprezentacija.rs/ivanovic-branislav/ Branislav Ivanović national team profile at Reprezentacija.rs]
 
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Ивановиќ, Бранислав}}