Разлика помеѓу преработките на „Лешок“

Одземени 3 бајти ,  пред 1 година
с
правилен формат, replaced: е село → — село (2) using AWB
с
с (правилен формат, replaced: е село → — село (2) using AWB)
| карта = Лешок во Општина Теарце.svg
}}
'''Лешок''' — [[село]] во [[Општина Теарце]], во околината на градот [[Тетово]]. Познато е по [[Лешочки манастир|Лешочкиот манастир]].
 
== Географиja и местоположба ==
== Историja ==
[[Податотека:Dokument od selska opstinska uprava Lesok, 1918.JPG|мини|лево|Документ со печат од Лешочката селска општинска управа, од 5 јуни 1918 година.]]
Лешок се споменува на почетокот на [[среден век|средниот век]] како градска населба под името '''Леген Град'''. За него сведочат археолошките остатоци, од кои најпознато е [[Лешочкото Кале]].
 
Селото се споменува во турските пописни дефтери од 1467/68 година, како дел од нахијата Калканделен (Nahiye-I Kalkandelen) и имало 200 семејства, 11 неженети и 22 вдовици, сите христијани.<ref>Турски документи за историјата на македонскиот народ кн.4, Методија Соколоски, д-р Александар Стојановски, Скопје 1971, стр.298</ref>
 
Селото е споменува во османлиските даночни регистри на немуслиманското население од вилаетот Калканделен од 1626 - 1627 година и е забележано како село ''Лешка'' со 89 домаќинства.<ref>Турски извори за българската история, т. VII, София 1986, с. 335</ref>
 
== Економија ==
* ''Лалошој (11 к.)'' доселени се од селото [[Непроштено]], таму биле староседелци, ја знаат следната генеологија Мито (жив на 45 год. во 1947 година) Јастре-поп Симун-поп Китан, кој се доселил. Имаат иселеници во [[Скопје]] (шест семејства, во [[Ѓорче Петров (населба)|Ѓорче Петров]]), [[Тетово]] (едно семејство) и во [[Софија]] (едно семејство).
* ''Гркомановци (4 к.)'' доселени се од селото [[Рогачево]], ја знаат следната генеологија Томе (жив на 40 год. во 1947 година) Самој-Васо-Стојан-Јовче, основачот на родот, во Рогачево биле староседелци.
* ''Карапанџовци (3 к.)'' доселени се од некоенеко— село во [[гостиварско]]. Имаат иселеници во [[Тетово]] (едно семејство) и во [[Скопје]] (две семејства).
* ''Китановци (1 к.)'' доселени се однекаде.
* ''Чапунковци (3 к.)'' доселени се однекаде. Имаат иселеници во [[Пловдив]] (две семејства) и во [[Плевен]] (едно семејство).
* ''Сандаровци (3 к.)'' доселени се од [[Непроштено]].
* ''Јоановци (2 к.)'' доселени се од селото [[Слатино (Тетовско)|Слатино]], подалечно потекло од областа [[Сириниќ]] во [[Косово и Метохија]].
* ''Рошој (2 к.)'' доселени се од селото [[Слатино (Тетовско)|Слатино]]. Подалечно потекло од некоенеко— село во [[Овче Поле]].
* ''Пејчиновци или Поповци (13 к.)'' доселени се од соседното село [[Отуње]], таму се викале ''Цанцаловци.'' Право потекло имаат од селото [[Орашко Градиште]] во клисурата на [[Вардар]]. Имаат иселеници во [[Тетово]] (три семејства, богат род), [[Русе]] (едно семејство), [[Белград]] (едно семејство), [[Софија]] (едно семејство) и во [[Франција]] (едно семејство).
* ''Цинцаровци (6 к.)'' доселени се од селото [[Сетоле]], ја знаат следната генеологија Форче (жив на 50 год. во 1947 година) Столе-Кочо-Богдан, кој се доселил.
*[[Пепело (Лешок)|Пепело]] - населба од римско време;
*[[Црквиште (Лешок)|Црквиште]] - црква од среден век;
*[[Црници (Лешок)|Црници ]] - некропола од римско време;
*[[Лешочко депо|Депо]] - депо од среден век;
*[[Млака (Лешок)|Млака]] - некропола од среден век;