Валон Бехрами: Разлика помеѓу преработките

Одземени 20 бајти ,  пред 2 години
с
clean up, replaced: language=Italian → language=it using AWB
Нема опис на уредувањето
с (clean up, replaced: language=Italian → language=it using AWB)
На 16 август 2017, Бехрами потпишал двогодишен договор со италијанскиот [[Серија А]] клуб {{Fb team (N) Udinese}}, кој е во сопственост на семејството Поцо исто како и неговиот претходен клуб Вотфорд.<ref>{{cite web|url=https://www.bbc.co.uk/sport/football/40955629|title=Swiss midfielder leaves Watford for Udinese|date=16 August 2017|accessdate=17 August 2017}}</ref> На 28 јануари 2018, го постигнал својот прв погодок за ''зебрете'' во победата со 1-0 на гостувањето кај {{Fb team (N) Genoa}}.<ref>{{cite web|url=http://www.gazzetta.it/Calcio/Serie-A/Genoa/28-01-2018/serie-a-genoa-udinese-0-1-behrami-2401221747619.shtml|title=Genoa-Udinese 0-1: Behrami decisivo|date=28 јануари 2018|accessdate=28 јануари 2018}}</ref>
 
Во август 2018, Бехрами бил избран за [[Капитен|капитен]] на Удинезе за сезоната 2018-2019, по заминувањето на долгогодишниот капитен на клубот [[Данило Ларангеира|Данило]].<ref>{{cite web|url=https://www.tuttoudinese.it/focus/behrami-io-capitano-ne-vado-fiero-ed-orgoglioso-ho-ancora-il-fuoco-dentro-62834|title=Behrami: "Io capitano? Ne vado fiero ed orgoglioso. Ho ancora il fuoco dentro"}}</ref>.
 
===Сион===
 
===Враќање во Џенова===
На 2 јануари 2020, Бехрами се вратил во екипата на Џенова за која последен пат играл во 2005 година.<ref>{{cite press release|publisher=[[Genoa C.F.C.|Genoa]]|url=https://genoacfc.it/valon-behrami-e-un-giocatore-del-genoa/|title=VALON BEHRAMI E’ UN GIOCATORE DEL GENOA|date=2 January 2020|language=Italianit}}</ref> На 5 јануари, го направил своето деби влегувајќи од клупата како замена во победата со 2–1 на домашен терен против [[УС Сасуоло Калчо|Сасуоло]].
 
==Репрезентативна кариера==