Разлика помеѓу преработките на „Охос дел Саладо“

Одземени 15 бајти ,  пред 11 месец
с
clean up, replaced: |language=Spanish → |language=es (3) using AWB
с (→‎Литература: clean up, removed: |ref=harv using AWB)
с (clean up, replaced: |language=Spanish → |language=es (3) using AWB)
Издигнувањето односно изградбата на Охос дел Саладо била предмет на дебата. Во статијата од [[2006]] година во списанието ''Andes'' се предлагало дека вулканот може да биде повисок од [[Аконкагва]], иако аргументот бил основан на постари, помалку точни испитувања на надморската височина. Резултатите од овие постари истражувања му дале на Охос дел Саладо надморска височина од 7.057 метри, што би го направил речиси 100 метри повисок од [[Аконкагва]]. Уште во [[1955]] година била направена проценка дека височината на Охос дел Саладо изнесува 7.100 метри, но тоа било едноставно врз основа на часовите на искачување до врвот<ref name="aaj_1956">''American Alpine Journal'', 1956, p. 134; quoting the "Boletin Informativo No. 16" (June 1955) of the Argentine ''Associación Tucumana de Andismo''.</ref>. Во [[1956]] година, првата чилеанска експедиција предводена од пензионираниот поручник Рене Гаџардо ја измерила висината на 7.084 метри со [[алтиметар]]. Освен тоа што е неточен метод, висината прикажана со алтиметарот е премногу висока, бидејќи притисокот во воздухот е генерално понизок во попладневните часови, времето кога тимот стигнал до врвот{{sfn|Lliboutry|1956}}.
 
Експедицијата кон областа во 90-тите години тврдела дека [[Монте Писис]] бил дури и повисок од Охос дел Саладо. Подоцнежните мерења со попрецизна опрема покажале дека близина на вулканот е околу 100 метри повисок од [[Монте Писис]]. Освен тоа, во [[2007]] година, чилеанско-аргентинско-европската експедиција организирана од ''Andes Magazine'' и ''Azimut 360'' извршила истражување на двете планини, користејќи повеќе точни инструменти. Највисокиот дел се наоѓа на 6.891 метри, а вториот 6.793 метри<ref name="Phillipe">{{cite web|url=http://andesinternacional.blogspot.com/2007/05/phillipe-reuter-el-ojos-del-salado-es.html|title=A la Búsqueda del Techo de América|quote=Phillipe Reuter: "El Ojos del Salado es 100 metros más alto que el Pissis"|language=Spanishes}}</ref>. Иако ова се вклопува во рамките на неодамнешните рачни [[ГПС]] истражувања, кои ја процениле планината помеѓу 6.880 метри и 6,910 метри (22.670 стапки), вертикалната грешка на опремата на експедицијата, 10 метри (33 стапки) остава несигурност во поглед на попрецизната надморска височина на планината<ref name="Phillipe"/>.
 
Охос дел Саладо има два врва, еден во [[Аргентина]], а другиот во [[Чиле]] (границата меѓу двете земји поминува меѓу двата врва). Разликата во височината на двата врвови е помала од 1 метар.
 
* {{cite book|first=Ed|last=Darack|title=Wild Winds: Adventures in the Highest Andes|publisher=Cordee / DPP|year=2001|isbn=978-1884980817|language=English}}
* {{cite book|first=Oscar|last=Gonzales-Ferran|title=Volcanes de Chile|location=Santiago, Chile|publisher=Instituto Geográfico Militar|year=1995|isbn=956-202-054-1|page=640|language=Spanishes}} <small>(Also includes volcanoes of Argentina, Bolivia, and Peru)</small>
* {{cite book | title=Volcanoes of the Central Andes
| last1=De Silva|first1=Shanaka L. | last2=Francis|first2=Peter
|publisher=Springer-Verlag | year=1991 | isbn=3-540-53706-6 | page=216}}
* {{cite book|last=Biggar|first=John|title=The Andes: A Guide for Climbers|edition=3|publisher=Andes Publishing|location=Scotland|year=2005|url=http://www.andes.org.uk/andes-guidebooks.asp|isbn=0-9536087-2-7 |page=304}}
* {{cite book|last=Lliboutry|first=Luis|authorlink=Luis Lliboutry|title=Nieves y Glaciares de Chile: Fundamentos de glaciología|year= 1956|language=Spanishes }}
 
== Наводи ==