Разлика помеѓу преработките на „Седум врвови“

Одземени 38 бајти ,  пред 11 месец
с
clean up, removed: | ref = harv (3) using AWB
с (clean up, removed: | ref = harv (3) using AWB)
 
==Басов и Меснеров список==
Првиот список на седум врвови го осмислил самиот Ричард Бас („Басов список“), одбирајќи ја Кошќушко за највисока планина во Австралија (2.228 м). На ова се надоврзал познатиот алпинист [[Рајнхолд Меснер]] („Меснеров список“), заменувајќи го Кошќушко со Пунчак Џаја (4.884 м) во Индонезија. [[Монблан]] е отсутен од двата списока. Меснеровиот се смета за потежок за искачување бидејќи Пунчак Џаја (Карстенсова Пирамида) е вистински планинарски предизвик, додека пак Кошќушко се искачува по благи стрмнини.
 
 
{| class="wikitable sortable"
| year = 1986
| isbn = 0-446-51312-1
| ref = harv }}
*{{наведена книга
| ref = harv
| last = Hamill
| first = Mike
| isbn = 0-920656-46-3}}
*{{наведена книга
| ref = harv
| last = Krakauer
| first = Jon
* [http://7summits.com/ 7summits.com] — портал на седумте врвови со обемни информации {{en}}
* [http://www.cohp.org/personal/Seven_Summits_essay/seven_summits_essay.html Есеј за критериумите на избор на седумте врвови] {{en}}
 
 
{{Седум врвови}}