Лангија: Разлика помеѓу преработките

Одземен 11 бајт ,  пред 2 години
с
clean up, removed: |ref= harv using AWB
с (clean up, removed: |ref= harv using AWB)
 
== Митологија ==
Била [[најада]] од [[извор]]от во градот [[Немеја (град)|Немеја]] на [[Аргос]]. Поистоветена е со [[нимфa]]та [[Немеја]] и најверојатно ќерка на речниот бого [[Асоп]]. Нејзиниот извор единствено не пресушил кога [[Дионис]] пратил суша на Аргос, но по волјата на боговите својот извор го чувала во тајност. [[Архемор]] и донел тажни вести, дека нимфата не била почитувана, но таа сеедно, ја почитувала волјата на боговите. Заслужената слава сепак добила како божество при воспоставување на [[Немејски игри|немејските игри]]. <ref>[http://www.theoi.com/Nymphe/NympheLangia.html -{theoi.com: Langia}-], Приступљено 10. 4. 2013.</ref> Нејзините води го спасиле Аргос.{{sfn|Vessey|1973|pp=170}}
 
== Биологија ==
 
== Литература ==
* {{Cite book |ref= harv|last= Vessey|first= David|authorlink= |coauthors= |title= Statius and the Thebaid|year= 1973|url=http://books.google.rs/books/about/Statius_and_the_Thebaid.html?id=buo8AAAAIAAJ&redir_esc=y|publisher= Cambridge University Press|location= |isbn=978-0-521-20052-3}}
 
[[Категорија:Нимфи]]