Разлика помеѓу преработките на „Ал-Каеда“

Одземен 21 бајт ,  пред 8 месеци
с
clean up, removed: |ref=harv using AWB
с
с (clean up, removed: |ref=harv using AWB)
[[Податотека:Hamid Mir interviewing Osama bin Laden.jpg|thumb|300px|[[Пакистан]]скиот новинар [[Хамид Мир]] во интервју со лидерот на Ал-Каеда Осама Бин Ладен во 1997 година во Авганистан]]
 
Информациите добиени од [[Џамал Ал Фадл]] им обезбедиле груба слика на американските власти за тоа како е организирана групата. Иако веродостојноста на информациите добиени од Ал Фадл и мотивацијата за неговата соработка се спорни, моменталната информираност на американските власти во врска со Ал-Каеда се базира најмногу на неговото сведочење.<ref name="first informant">{{Harvnb|McGeary|2001}}.</ref>.
 
[[Осама бин Ладен]] бил историски најзначаен [[емир]] или командант и главен оперативен шеф на Ал-Каеда пред да биде убиен на [[1 мај]] [[2011]] година од страна на силите на САД. [[Ајман ал Завахири]], заменик оперативен шеф на Ал-Каеда пред смртта на Бин Ладен, ја презел улогата на командант како што било објавено од Ал-Каеда на [[16 јуни]] [[2011]] година, заменувајќи го [[Саиф ал Адел]] кој бил привремен командант<ref>{{cite news|url=http://www.nytimes.com/aponline/2011/06/16/world/middleeast/AP-ML-Al-Qaida-Zawahri.html?hp |title="Al-Qaida Says Al-Zawahri Has Succeeded Bin Laden", June 16, 2011, Associated Press |work=The New York Times |date=June 16, 2011 |accessdate=June 6, 2011}}</ref>.
=== Џихад во Авганистан ===
{{Main|Советска војна во Авганистан|Џихад}}
[[Податотека:Afghan Muja crossing from Saohol Sar pass in Durand border region of Pakistan, August 1985.png|thumb|upright|]]
 
Корените на Ал-Каеда како мрежа која поттикнува [[тероризам]] низ светот и обучува оперативци може да се побараат во Советската војна во Авганистан ([[декември]] [[1979]] - [[февруари]] [[1989]])<ref>{{Cite news|last=Cooley|first=John K.|authorlink=John K. Cooley|title=Unholy Wars: Afghanistan, America and International Terrorism|work=[[Demokratizatsiya]]|date=Spring 2003|url=http://findarticles.com/p/articles/mi_qa3996/is_200304/ai_n9199132|format=reprint}}</ref>. [[САД]] го гледале конфликтот во [[Авганистан]], меѓу авганистанските марксисти во сојуз со советските трупи од една страна и авганистанските муџахедини, од кои некои биле радикални исламски војници, на другата страна, како флагрантен случај на советски експанзионизам и агресија. САД праќале средства преку пакистанската разузнавачка агенција до авганистанските муџахедини кои се бореле против советската окупација во програма на ЦИА наречена „[[Операција Циклон]]“.<ref name="1986-1992-CIA-AND-BRITISH-RECRUIT-AND-TRAIN-MILITANTS-WORLDWIDE-TO-HELP-FIGHT-AFGHAN-WAR">{{cite web
Почнувајќи во 1987 година, Азам и Бин Ладен започнале да формираат кампови во Авганистан<ref>{{Harvnb|Sageman|2004|p=35}}.</ref>.
 
Финансиската поддршка за авганистанските исламски војници од страна на владата на САД била суштинска. Помошта за [[Гулбудин Хекматијар]], авганистански муџахедински лидер и основач на радикалната исламска воена фракција [[Хезб и Ислами]], била проценета на 600 милиони долари. Подоцна, во раните 1990-ти години, кога поддршката од [[САД]] била прекината, Хекматијар почнал да соработува со Бин Ладен<ref>Bergen, Peter L., ''Holy war, Inc.: Inside the Secret World of Osama bin Laden'', New York: Free Press, c2001., p.70-1</ref>. Освен илјадниците милиони долари американска помош, Хекматијар исто така добил голема помош и од Саудијците<ref>Bergen, Peter L., ''Holy war, Inc.: inside the secret world of Osama bin Laden'', New York: Free Press, c2001., p. 69</ref>. Постојат докази дека [[ЦИА]] ја поддржувала [[трговија со дрога|трговијата со дрога]] на Хекматијар, давајќи му имунитет за неговата незаконска трговија од која биле финансирани операциите на неговата воена фракција<ref name=Rienzo>Interview with Alfred McCoy, November 9, 1991 by [[Paul DeRienzo]][http://www.bearcave.com/bookrev/nugan_hand.html]</ref>.
 
МАК и странските муџахедини или „Авганистански Арапи“ немале голема улога во војната. Додека повеќе од 250.000 авганистански муџахедини се бореле против Советскиот сојуз и комунистичката авганистанска влада, било проценето дека не повеќе од 2.000 странски муџахедини биле на полето.<ref>{{Harvnb|Wright|2006|p=137}}.</ref>. Странските муџахедини доаѓале од 43 земји и вкупниот број кои учествувале во авганистанското движење помеѓу 1982 и 1992 година изнесувал 35.000<ref name=THE-WAR-ON-TERROR-AND-THE-POLITICS-OF-VIOLENCE-IN-PAKISTAN>{{cite web
}}</ref>. Во [[јуни]] [[1995]] година многуте неуспешни обиди за да се убие египетскиот претседател [[Хосни Мубарак]] довеле до протерување на ЕИЏ, а во мај 1996 година и протерување на Бин Ладен од страна на суданската влада.
 
Според пакистанско-американскиот бизнисмен [[Мансор Ијаз]], суданската влада и понудила на аминистрацијата на Клинтон голем број можности за апсење на Бин Ладен. Тие можности биле добро прифатени од страна на државниот секретар на САД , [[Медлин Олбрајт]], но одбиени кога [[Сузан Рајс]] и [[Ричард Кларк]] го убедиле советникот за национална безбедност [[Сенди Бергер]] да ја одбие понудата на Олбрајт. Тврдењата на Ијаз се појавиле во голем број колумни, вклучувајќи една во весникот „[[Los Angeles Times]]“<ref>{{Cite news|url=http://articles.latimes.com/2001/dec/05/opinion/oe-ijaz05 |title=Clinton Let Bin Laden Slip Away and Metastasize|work=Los Angeles Times |date=5 декември 2001| first=Mansoor | last=Ijaz}}</ref> и една во „[[The Washington Post]]“ напишана заедно со поранешниот амбасадор на Судан, Тимоти М. Карни<ref>{{Cite news|url=http://www.washingtonpost.com/ac2/wp-dyn/A64828-2002Jun29|title=Intelligence Failure? Let's Go Back to Sudan|last=Carney |first=Timothy|coauthor=Mansoor Ijaz|date=June 30, 2002|work=The Washington Post|accessdate=December 1, 2008}}</ref>. Слични искази биле дадени и од страна на уредникот на „[[Vanity Fair]]“, Дејвид Роуз<ref>{{Cite news|url=http://www.vanityfair.com/politics/features/2002/01/osama200201?currentPage=1|title=The Osama Files|last=Rose|first=David|date=јануари 2002|work=Vanity Fair |accessdate=December 1, 2008| archiveurl= http://web.archive.org/web/20081205155110/http://www.vanityfair.com/politics/features/2002/01/osama200201?currentPage=1| archivedate= December 05 2008 <!--DASHBot-->| deadurl= no}}</ref> и од Ричард Минитер, автор на „Losing bin Laden“, во интервју за „World“ во ноември 1993 година<ref>{{Cite news|url=http://www.worldmag.com/articles/8206|title='Clinton did not have the will to respond'|last=Belz|first=Mindy|date=November 1, 2003|work=[[World (magazine)|World]]|accessdate=December 1, 2008| archiveurl= http://web.archive.org/web/20081206014541/http://www.worldmag.com/articles/8206| archivedate= December 06 2008 <!--DASHBot-->| deadurl= no}}</ref>.
 
Неколку извори го оспорувале тврдењето на Ијаз, вклучувајќи ја и Националната комисија за терористички напади на САД (Комисија 9/11), која заклучила:
|url=http://www.pbs.org/newshour/terrorism/international/fatwa_1996.html
|publisher=Al Quds Al Arabi
|date = август 1996| archiveurl= http://web.archive.org/web/20070108175653/http://www.pbs.org/newshour/terrorism/international/fatwa_1996.html| archivedate= 8 јануари 2007| deadurl= no}}</ref> со која јавно објавил на војна против [[САД]] и нивните сојузници и започнал да ги пренасочува ресурсите на Ал-Каеда на големи размери. Во јуни 1996 година, во [[бомбардирање на воениот комплекс во Кобар|бомбардирањето на воениот комплекс во Кобар]], Саудиска Арабија, кое се припишува на Ал-Каеда, биле убиени 19 Американци и еден Саудиец, а 372-јца биле повредени.<ref>{{Cite book |author=Abdel Bari Atwan |title=The Secret History of Al Qaeda |pages=168–169 |publisher=University of California Press |year=2006 |isbn=0-520-24974-7 |ref=harv}}</ref>.
 
На [[23 февруари]] [[1998]] година, Бин Ладен и [[Ајман ал Завахири]], лидерот на Египетскиот исламски џихад, заедно со други тројца исламистички лидери, потпишале и издале фатва повикувајќи ги муслиманите да ги убиваат Американците и нивните сојузници било каде во светот<ref>Summary taken from bin Laden's May 26, 1998 interview with American journalist [[John Miller (journalist)|John Miller]]. Most recently broadcast in the documentary ''Age of Terror'', part 4, with translations checked by Barry Purkis (archive researcher).</ref>. Под мотото на [[Светски исламски фронт|Меѓународниот фронт за џихад против евреите и крстоносците]], тие објавиле:
6. {{flagicon|Tanzania}}[[Напад на американската амбасада (1998)|Дар ес Салам]]&nbsp;– 7 август, 1998]]
 
Ал-Каеда извршила вкупно шест поголеми терористички напади, од кои четири во својот [[џихад]] против Америка. Во сите случаи, лидерството го планирало нападот неколку години претходно, припремање за испорака на оружјето и експлозивите и обезбедување на засолниште и лажни идентитети за оперативците.
 
Ал-Каеда обично не исплаќа парични средства за напади и многу ретко прави електронски трансфери<ref>{{Cite news| last = Eichenwald | first = Kurt | authorlink = Kurt Eichenwald | title = A Nation Challenged: The Money; Terror Money Hard to Block, Officials Find | work=The New York Times | date = December 10, 2001 | url = http://www.nytimes.com/2001/12/10/world/a-nation-challenged-the-money-terror-money-hard-to-block-officials-find.html?scp=1&sq=A+NATION+CHALLENGED%3A+THE+MONEY%3B+Terror+Money+Hard+to+Block%2C+Officials+Find&st=cse&pagewanted=all| accessdate =May 4, 2011}}</ref>.
=== Нападите на 11 септември ===
{{главна|Терористички напади од 11 септември 2001 година}}
[[Податотека:FEMA - 4235 - Photograph by Andrea Booher taken on 09-28-2001 in New York.jpg|thumb|upright|]]
Нападите на [[11 септември]] [[2001]] година биле најкатастрофалните терористички дела во американската историја, со околу 3.000 жртви. Два патнички авиони намерно удриле во зградите на Светскиот трговски центар, трет во [[Пентагон]] и четвртот, чија мета била зградата на Конгресот, се срушил во поле во [[Шенксвил]], [[Пенсилванија]].
 
После 11 септември 2001 година, биле објавени пораки од Бин Ладен во кои ги пофалил нападите и ја објаснил нивната мотивација, но негирал било каква инволвираност<ref>{{Cite news|url=http://archives.cnn.com/2001/US/09/16/inv.binladen.denial/| title=Bin Laden says he wasn't behind attacks| publisher=CNN| accessdate=July 6, 2006| date=17 септември 2001| archiveurl= http://web.archive.org/web/20060705161654/http://archives.cnn.com/2001/US/09/16/inv.binladen.denial/| archivedate= July 05 2006 <!--DASHBot-->| deadurl= no}}</ref> . Бин Ладен ги оправдал нападите со откривање на поплаки од страна муслиманите, како и од исламистичките муслимани, како на пример општото мислење дека САД ги угнетува муслиманите<ref>{{Harvnb|Esposito|2002|p=22}}.</ref>.
 
Бин Ладен тврдел дека Америка ги масакрира муслиманите во [[Палестина]], [[Чеченија]], [[Кашмир]] и [[Ирак]] и муслиманите треба да го задржат „правото за одмазднички напад“. Тој исто така тврдел дека во нападите на 11 септември не биле мета жени и деца, туку американските лица со воена и економска моќ<ref>Hamid Miir 'Osama claims he has nukes: If U.S. uses N-arms it will get the same response' "Dawn: the Internet Edition" November 10, 2001</ref>.
 
Излегле докази на виделина дека првичните цели за нападот можеби биле нуклеарните централи на источниот брег на САД. Подоцна целите биле променети од страна на Ал-Каеда, бидејќи се плашеле дека таков напад би можело да излезе од контрола.<ref name=AL-QAIDA-LEADERS-SAY-NUCLEAR-POWER-STATIONS-WERE-ORIGINAL-TARGETS>{{Cite news
[[Податотека:Khalid Shaikh Mohammed after capture.jpg|left|thumb|upright|[[Калид Шејк Мохамед]] по неговото апсење во 2003 година]]
 
Повторно, прикриени со интензивни воздушни бомбардирања, пешадијата на САД и локалните авганистански сили нападнале, ја уништиле воената позиција на Ал-Каеда и убиле или заробиле многу од војниците. До почетокот на 2002 година, на Ал-Каеда и бил нанесен сериозен удар во нејзините оперативни капацитети, а авганистанската инвазија имала почетен успех. Сепак, во Авганистан продолжил талибанскиот бунт и првите двајца лидери на Ал-Каеда, Бин Ладен и Ал Завахири избегнале апсење.
 
Се водела дебата за вистинската природа на улогата на Ал-Каеда во нападите на [[11 септември]] и откако започнала инвазијата на [[САД]], Министерството за надворешни работи на САД објавило видеолента на која се гледало како Бин Ладен разговара со мала група на приврзаници некаде во Авганистан, кратко време пред талибанците да бидат симнати од власт.<ref>{{cite web|url=http://www.defenselink.mil/releases/2001/b12132001_bt630-01.html| title=U.S. Releases Videotape of Osama Bin Laden| accessdate=July 4, 2006| date=December 13, 2001| archiveurl = http://web.archive.org/web/20060625223529/http://www.defenselink.mil/releases/2001/b12132001_bt630-01.html| archivedate = June 25, 2006}}</ref>. Иако автентичноста била доведена во прашање од страна на некои<ref>{{Cite news|url=http://www.guardian.co.uk/september11/story/0,11209,619188,00.html| author=Morris, Steven| title=US urged to detail origin of tape|work=The Guardian |location=UK | accessdate=July 11, 2006| date=December 15, 2001 }}</ref>, лентата всушност ги поврзувала Бин Ладен и Ал-Каеда со нападите на 11 септември и била пуштена на многу телевизиски канали низ светот, со англиски превод обезбеден од страна на Министерството за одбрана на САД.
*{{Cite news| last = Trofimov | first = Yaroslav | title = Islamic rebels gain strength in the Sahara | work=The Wall Street Journal | volume = 254 | issue = 39 | date = August 15, 2009 | page = A9 | url = http://online.wsj.com/article/SB125030117348933737.html | accessdate =September 15, 2009}}
*{{Cite news| last = Trofimov | first = Yaroslav | title = Islamic rebels gain strength in the Sahara | work=The Wall Street Journal Europe | volume = 27 | issue = 136 | date = August 17, 2009 | page = 12}}
*{{Cite news| last = Trofimov | first = Yaroslav | title = Islamic rebels gain in the Sahara | work=The Wall Street Journal Asia | volume = 33 | issue = 245 | date = August 18, 2009 | page = 12}}</ref>. Француски официјални лица велат дека бунтовниците немаат директна поврзаност со лидерството на Ал-Каеда, но ова прашање е спорно помеѓу интернационалниот печат и безбедносните аналитичари. Веројатно е дека Бин Ладен го одобрил името на групата кон крајот на 2006 година и бунтовниците „го зеле името огранок на Ал-Каеда“ скоро една година пред насилството да почне да ескалира<ref>{{Harvnb|Riedel|2008|p=126}}.</ref>.
 
=== Европа ===
=== Интернет ===
Тимоти Л. Томас тврди дека во почетокот на евакуацијата од Авганистан, во атмосфера на зголемена меѓународна внимателност, Ал-Каеда и нејзините следбеници почнале да комуницираат преку [[интернет]] за да не бидат откриени. Како резултат, употребата на интернетот од страна на организацијата станала пософистицирана, опфаќајќи финансирање, регрутирање, вмрежување, мобилизација, публицитет како и ширење, собирање и споделување на информации<ref>Timothy Thomas, [http://web.archive.org/web/20030410231224/http://www.carlisle.army.mil/usawc/Parameters/03spring/thomas.pdf "Al Qaeda and the Internet: The Danger of Cyberplanning"].</ref>.
 
 
 
Движењето на [[Абу Ајуб Ал Масри]] во [[Ирак]] редовно објавува кратки видеа славејќи ги активностите на џихадските бомбаши-самоубијци. Освен тоа, пред и после смртта на [[Абу Мусаб Ал Заркави]] (поранешниот лидер на Ал-Каеда во Ирак), чадор организацијата на која припаѓа Ал-Каеда во Иран, [[Совет на муџахедини|Советот на муџахедини]], е постојано присутена на интернет. Опсегот на мултимедијални содржини вклучува клипови за обука на герилци, форографии на жртви пред да бидат убиени, сведочења на бомбаши самоубијци и видеа кои покажуваат учество во џихад преку стилизирани слики на џамии и музички партитури. Вебсајт поврзан со Ал-Каеда објавил видео во кое е прикажано обезглавувањето на заробениот американски претприемач [[Ник Берг]] во Ирак. Други видеа и слики на кои се отсекувани глави , вклучувајќи ги и оние на [[Пол Џонсон]], [[Ким Сун Ил]] и [[Даниел Перл]], најпрво биле поставени на џихадски вебсајтови.
 
Во декември [[2004]] година, била објавена аудио порака од Бин Ладен, директно на вебсајт, без да испрати копија до [[Ал Џезира]] како што правел во минатото.
 
Ал-Каеда започнала со поставување на своите видеа на интернет поради сигурноста дека видеата ќе бидат достапни без да бидат променети, за разлика од можноста [[Ал Џезира]] да ги промени и да избрише нешто што би било критикувано од саудиското кралско семејство. Пораката на Бин Ладен од [[декември]] [[2004]] година била пожестока од обично и траела повеќе од еден час.
 
== Критики ==
[[Податотека:An Al Qaida recruit dreams about Osama bin Laden.jpg|thumb|right|240px|]]
 
Според голем број на извори се појавил „бран на одвратност“ кон Ал-Каеда и нејзините филијали од страна на „религиозни научници, поранешни борци и војници“ вознемирени поради текфирот (еден муслиман прогласува друг муслиман за неверник) на Ал-Каеда и убивањето на муслимани во муслиманските земји, особено во Ирак.<ref>{{Harvnb|Bergen|Cruickshank|2008}}; {{Harvnb|Wright|2008}}. Quotes taken from {{Harvnb|Riedel|2008|pp=106–107}} and {{Harvnb|Bergen|Cruickshank|2008}}.</ref>.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Ал-Каеда| ]]
[[Категорија:Исламски контраверзии]]