Рудолф Бултман: Разлика помеѓу преработките

Одземени 132 бајти ,  пред 3 години
с
clean up, removed: |ref=harv (12) using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (clean up, removed: |ref=harv (12) using AWB)
'''Рудолф Болтман''' ([[германски јазик|германски]]: ''Rudolf Bultmann'', [[20 август]] [[1884]] - [[Марбург]], [[30 јули]] [[1976]] ), бил познавач на [[Нов Завет|Новиот завет]] и германски теолог.
 
== Биографија==
По студирањето на неколку германски универзитети, работел како професор на [[Нов Завет|Новиот завет]] . Тој применал на критични методи во работата на радикалниот скептицизам, особено во анализата на [[Евангелие|Евангелието]]то, кое е претставено во ''историјата на неоптичната традиција''( [[1921]], [[1931]], [[1934]] ). Во делото на ''Исус со'' (1926)збора, тој зборува за мисијата на [[Исус Христос|Христос]] во која ги собрал своите ученици, но на крајот доаѓа до идејата дека целосно ја негира неговата откупна мисија и неговото морално учење.Со екстремен историски скептицизам, паралела меѓу историјата и религијата покажува потреба да се демитологизира Новиот завет . Ги цитира митолошките елементи на Новиот заветбезгрешно зачнување и раѓање) и тврди дека евангелската приказна е заснована на митолошки концепти на Универзумот. Бултман сметал дека ако митскиот елемент целосно бил исфрлен, вистинското значење на Евангелието целосно ќе го изгуби своето значење.
 
Помеѓу предавањата на Бултман ги слушале и предавањата на Мартин Хајдегер,истакнат германски филозоф.
 
== Негови дела ==
Бултман бил плоден писател, а неговите најважни дела се: ''Der Stil der paulinischen Predigt und die low stoische Diatribe'' ( [[1910]] ); ''Die Erforschung der noptischen Evangelien'' ( [[1925]] ); ''Das Evangelium des Johannes'' ( [[1941]] ).
 
== Наводи ==
|publisher=Inter-Varsity Press
|isbn=978-0-87784-992-6
 
|ref=harv
}}
: {{cite book
|title=Jesus in Contemporary Scholarship
|isbn=978-1-56338-094-5
 
|ref=harv
}}
: {{cite book
|pages=1169–1182
|isbn=978-90-04-17092-6
 
|ref=harv
}}
: {{cite book
|publisher=Vandenhoeck & Ruprecht
|access-date=3 April 2018
 
|ref=harv
}}
: {{cite book
|year=1971
|title=The Gospel of John: A Commentary
 
|ref=harv
}}
: {{cite book
|pages=1–43
|isbn=978-0-8006-2442-2
 
|ref=harv
}}
: {{cite book
|pages=91–102
|isbn=978-0-8006-3402-5
 
|ref=harv
}}
: {{cite book
|pages=323–358
|isbn=978-0-415-32751-0
 
|ref=harv
}}
: {{cite book
|publisher=Resource Publications
|isbn=978-1-62564-811-2
 
|ref=harv
}}
: {{cite book
|publisher=Cascade Books
|isbn=978-1-62564-748-1
 
|ref=harv
}}
: {{cite book
|publisher=Fortress Press
|isbn=978-1-4514-8792-3
 
|ref=harv
}}
: {{cite book
|publisher=Oxford University Press
|isbn=978-0-19-280290-3
|ref=harv
}}
 
}}
 
[[Категорија:Библиска критика]]