Разлика помеѓу преработките на „Пијалак“

Додадени 360 бајти ,  пред 1 година
дополнување
(дополнување)
[[Податотека:Alcoholic beverages.jpg|мини|Алкохолни пијалаци]]
'''Пијалак''' е вид на течност, специјално припременприпремена за човечко конзумирање. Има многу видови на пијалаци.Пијалаците Можеможе да се поделат на разни групи како што се чиста вода, алкохол, безалкохолни пијалаци, [[Сода-вода|газаирани]] пијалаци, овошен или зеленчуков пијалак на пример како што е [[лимонада]]та. Покрај тоа што ги задоволуваат основните потреби, пијалаците се дел од културата на човечкото општество.
 
==Алкохолни пијалаци==
==Газиран пијалак==
Под овој термин се подразбира пијалак кој воопшто не содржи алкохол. Меѓутоа, покрај водата како главна состојка, содржи засладувачи и ароми. Под овој термин се подразбираат [[лимонада]], [[ладен чај|ладни чаеви]], [[топла чоколада]], [[сода вода]] итн.
 
==Пијалаците во популарната култура==
* „Кока кола“ (''Koka Kola'') - песна на англиската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Клеш]]“ (''The Clash'') од 1979 година.<ref>[https://www.discogs.com/The-Clash-London-Calling/master/19382 DISCOGS, The Clash ‎– London Calling (пристапено на 9.5.2020)]</ref>
 
== Наводи ==