Разлика помеѓу преработките на „Свети Наум Охридски Чудотворец“

с
нема опис на уредувањето
(Додавање на државата во која починала личноста во конкретната година.)
с
|caption=Икона на св. Наум Охридски
|birth_place=
|death_place= [[Охрид]], [[Прво бугарско царство]] (денес [[Република Македонија]])
|titles=
|beatified_date=
|prayer_attrib=
}}
'''Свети Наум Охридски Чудотворец''' (са. [[830]] - [[23 декември]] [[910]]) - [[Среден век|средновековен]] словенски научник, [[писател]], учител, и еден од основоположниците на [[Словенска писменост|словенската писменост]] и [[Македонска книжевност|македонската писменост]] и просвета. Денес неговите мошти се изложени во по него наречениот манастир [[Манастир Свети Наум|„Св. Наум“]].
[[Податотека:Св Наум.JPG|мини|лево|Манастирот „Св. Наум Охридски“ на брегот на [[Охридското Езеро]]]]