Разлика помеѓу преработките на „Теудерик IV“

Одземени 4 бајти ,  пред 8 месеци
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
- Поглавје 10 од "''Продолжение на хрониката на [[Фредегер]]''" (околу [[760]]) :
 
{{Цитат| Тогаш умре кралот Клотар. [[Карло Мартел |Карло]], преку посредници, ги прими [[Одо Аквитански|Одо]] и таканаречениот крал [[Хилперик II (Неустрија)|Хилперик]]. Овој дојде во [[НојонНоајон]] и послепо кратко време, го снема од живите и од тронот: Умре откако владееше шест години. По неговата смрт на престолот го ставија кралот Теудерик, кој сега седи на кралскиот престол и има уште години за живеење'' [...].}}
 
== Види исто ==