Пикардија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 6 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
==Историја==
 
Историската [[Провинции во Франција|провинција]] [[Пикардија (провинција)|Пикардија]] се протегала северно од Нојон[[Ноајон]] до [[Кале]], низ целиот департман [[Сома (департман)|Сона]] и северно од департманот [[Ена (департман)|Ена]]. Провинцијата Артоа (областа Арас) ја делела Пикардија од Француска Фландрија.
 
Денес, современиот регион Пикардија не го вклучува брегот од Берк до Кале, преку Булоња (Булоне), кој денес е во регионот [[Север-Па де Кале]], но ги вклучува краевите (''pays'') [[Бовези]], Валоа, НојонеНоајон, Лан, Соасоне, Омоа на југ од [[Департмани на Франција|департманите]] [[Ен (департман)|Ен]] и [[Оаза (департман)|Оаза]].
 
==Географија==