Разлика помеѓу преработките на „Разговор со корисник:MacedonianBoy“

Грешка?
(Грешка?)
::Здраво. За почеток, не знам колку ќе ти дозволат бугарските колеги и општо бугарската јавност, да се тргне намерно вметната бугарска пристрасна гледна точка. За подетално, што точно те интересира од моја гледна точка? Јазично нема опишано многу во статијата, скоро ништо. Овој „обид за стандардизација“ е секако со скоро никаков успех и јасен потег на странски служби во Македонија, т.е. Бугарија за !„бугаризирање“ на македонските говори во Грција (не заборавај дека претходно веќе има стандардизирана граматика и правопис на македонскиот јазик). Покрај ова, има и обид за „стандардизирање'“ делумно поддржан од Грција, Абецедарот. Можеме да разговараме на долго и широко на оваа тема, кажи ми што поточно те интересира? Поз--<big><font face="Monotype Corsiva">[[Корисник:MacedonianBoy|Никола]] <sup>[[Разговор со корисник:MacedonianBoy|Стоіаноски]]</sup></font></big> 09:00, 17 февруари 2020 (CET)
:::Според мен това е част от историята на кодификацията на Македонския език и е добре да се опише некъде по тукашните статии. [[User:Jingiby|Jingiby]] <small>([[User talk:Jingiby|разговор]])</small> 14:41, 18 февруари 2020 (CET)
 
 
== Грешка? ==
 
[[Податотека:Organizirano_masovno_unistuvanje_na_Za_makedonckite_raboti.jpg|left|1150px|thumb|Заповед за масово уништување на книгата на Мисирков За македонските работи, објавена во Софија.]]
 
Здраво господине Стојановски. Овој документ сте го поставиле на Викимедија Комонс, тврдејќи дека е наредба на бугарските власти за масовно уништување на книгата на Мисирков. Според моето мислење, ова е грешка. Документот е напишан на српски јазик и колку што можам да го прочитам заради неговиот лош квалитет, станува збор за извештај на српскиот амбасадор во Софија во МВР во Белград. Амбасадорот предлага да се купат копии од книгата за дистрибуција во Отоманска Македонија. Некои бугарски истражувачи тврдат дека навистина е имало такво дејство. Што мислите? [[User:Jingiby|Jingiby]] <small>([[User talk:Jingiby|разговор]])</small> 15:12, 6 мај 2020 (CEST)
3.758

уредувања