Разлика помеѓу преработките на „Дивље“

Додадени 2 бајти ,  пред 10 месеци
с
нема опис на уредувањето
с
Историјата на ова село е прилично нејасна. Постојат голем број анкети и истражувања од кои најверодостјна е легендата за владетелот Дими. Се смета дека тој бил голем восјсководец во соседните села пред долго време( пред околу 300 години). Со својата војска, успеал да стигне до селото и да го освои, со што му припаднала најубавата девојка од Дивле позната под името Љупка. Ова село има едно поголемо обележје, " Димиевите кули ", кој се малку по длабоко во шумата близу селото.
 
== ЕкономијаСтопанство ==
Селото не се одликува со поважни економскистопански активности. Постарите лица во селото живеат скромно и се занимаваат со одгледување и летање на голубигулаби.
 
== Демографија ==