Разлика помеѓу преработките на „Дивље“

Одземен 1 бајт ,  пред 1 година
 
== Историja ==
Историјата на ова село е прилично не јаснанејасна. Постојат голем број анкети и истражувања од кои најверодостјна е легендата за владетелот Дими. Се смета дека тој бил голем восјсководец во соседните села пред долго време( пред околу 300 години). Со својата војска, успеал да стигне до селото и да го освои, со што му припаднала најубавата девојка од Дивле позната под името Љупка. Ова село има едно поголемо обележје, " Димиевите кули ", кој се малку по длабоко во шумата близу селото.
 
== Економија ==
34

уредувања