Разлика помеѓу преработките на „Македонска историографиjа“

илустрирање
(илустрирање)
(илустрирање)
[[Податотека:Bulgarian_state_program_about_Pirin_Macedonia.JPG|thumb|200px|right|Наредба на Министерството за образование во комунистичка Бугарија да започне да се учи историја на македонскиот народ, одделно од таа на бугарскиот, 30 јануари 1948 година.]]
Македонската [[историографија]] е наука која ги проучува историските знаења за Македониjа со методите и обрасците на историската наука.<ref>Тодор Чепреганов, Еве веќе 70 години може да зборуваме за македонска историографија, 2016 г.</ref>
 
3.654

уредувања