Разлика помеѓу преработките на „Славјанско-маќедонска општа историја“

дополнување
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(дополнување)
}}
 
'''Славјанско-маќедонска општа историја''' — обемно дело на 1688 ракописни страници, посветено на историјата на [[Македонија]], напишано од [[Ѓорѓија Пулевски]] во [[1892]] година. Ова е првиот труд посветен на [[Македонска историографиjа|Македонската историографиjа]].
 
==Создавање и значење==
3.654

уредувања