Печурка: Разлика помеѓу преработките

Додадени 427 бајти ,  пред 3 години
дополнување
[проверена преработка][проверена преработка]
правопис - остар
дополнување
Ред 7:
Циклусот на развивање почнува тако што се сокриваат две спори, од кои секоја содржи половина наследнен материјал. Со самото сокривање на семето се ствара [[хифа]], кончаста келија која го образува мицелијумот кој продира во хранливата подлога. Без обзир на начинот на настанувањето на плодоното тело ([[карпофор]]от) секогаш доаѓа до спојување на две комплетни кончиња. Кодот ''-{[[Basidiomycota]]}-'' налик на шешир се листови прекриени со [[базидија]], односно келии кои имаат четири остри продолжетоци ([[стеригма]]). Секој од нив носи на врвот една [[базидиоспора]] која покасно со криењето ќе даде нов мицелијум. Печурките произведуваат голем број на спори. На пример пречникот на печурката 10 -{cm}- за шест дена може да створи околу 16 милиони спори. Спорите се разнесуваат на различни начини; со помош на дождовни капки, ветер или [[животни]].<ref name="природа"/>
 
==Печурката како тема во популарната музика==
== Наводи ==
* „Печурка“ (''Mushroom'') - песна на германската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Кен (рок-група)|Кен]]“ (''Can'') од 1971 година.<ref>[https://www.discogs.com/Can-Tago-Mago/master/11512 Discogs, Can ‎– Tago Mago (пристапено на 30.4.2020)]</ref>
 
== Надворешни врски ==
 
{{Commonscat|Mushrooms}}
* [http://www.puppiesandflowers.com/archives/2007/07/20kilo41lb_mushroom_a_savory_s.html Џиновска печурка]
 
== Наводи ==
 
{{наводи}}
 
[[Категорија:Габи]]