Разлика помеѓу преработките на „Хемија“

Додадени 502 бајти ,  пред 8 месеци
→‎Наводи: дополнување
с (Отстрането уредувањето на 77.29.210.13 (разговор), вратено на последната верзија на 31.11.111.120)
(→‎Наводи: дополнување)
 
Брзиот развој на науката се почесто доведува до развој на гранични дисциплини помеѓу хемијата и други науки (физика, медицина и др.).
 
==Хемијата како мотив во уметноста и во популарната култура==
* „Час по хемија“ (''Chemistry class'') - песна на англискиот [[Рок-музика|рок]] музичар [[Елвис Костело]] од 1979 година.<ref>[https://www.discogs.com/Elvis-Costello-The-Attractions-Armed-Forces/release/2480516 DISCOGS, Elvis Costello & The Attractions ‎– Armed Forces (пристапено на 29.4.2020)]</ref>
 
== Наводи ==