Разлика помеѓу преработките на „Недела“

Додадени 400 бајти ,  пред 4 месеци
(→‎Недела како тема во популарната музика: дополнување, ситна поправка)
* „Неделен роб“ (''Sunday's Slave'') - песна на рок-групата „[[Ник Кејв енд д бед сидз]]“ (''Nick Cave and the Bad Seeds'') од 1988 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=-9sB1y--Uno&index=8&list=PLW5_8eogYFDOTINdGARLtB4xQY56x3Wy1 YouTube, Nick Cave and the Bad Seeds - Sunday's Slave (пристапено на 1.11.2017)]</ref>
* „Неделна стриптизерка“ (''Sunday stripper'') - песна на британската [[Панк рок|панк]]-група „[[Кок спарер]]“ (''Cock Sparrer'') од 1980 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=F-xCqkIy0rQ YouTube, Oi! The Album - FULL ALBUM (пристапено на 24.8.2017)]</ref>
* „Неделата е најдобра“ (''Sunday's best'') - песна на англискиот [[Рок-музика|рок]] музичар [[Елвис Костело]] од 1979 година.<ref>[https://www.discogs.com/Elvis-Costello-The-Attractions-Armed-Forces/release/2480516 DISCOGS, Elvis Costello & The Attractions ‎– Armed Forces (пристапено на 29.4.2020)]</ref>
* „Неделно утро“ (''Sunday morning'') - песна на американската група „[[Марун 5]]“ од [[2002]] година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=S2Cti12XBw4 Maroon 5 - Sunday Morning - YouTube (пристапено на 29.11.2016)]</ref>
* „Проклета недела“ (''Prokleta nedjelja'') - песна на хрватската група „[[Парни валјак]]“ од [[1988]] година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=MpI9aT3jn2E YouTube, Parni Valjak - Prokleta Nedjelja (пристапено на 16.1.2016)]</ref>